Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cand se prescrie o contraventie?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cand se prescrie o contraventie?

in data de 22.07.2011 am fost depistat ca am mers fara rovinieta........p.v. s-a intocmit in data de 11.01.2012...... si l-am primit acasa in data de 02.02.2012 ....in og2/2001 scrie clar Art. 13. - (1) Aplicarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie in termen de 6 luni de la data savarsirii faptei. .........................eu nu inteleg....la mine s-a prescris?????????22-07-2011+6luni=21-01-2012.....cum etse??????:O
22.07.2011 - 6 luni inseamna 22.01.2012 deci a fost emis in termen.
comunicarea este de 30 de zile de la data emiterii, deci l-ai primit in termen.
pai nu trebuia sa il primesc in 6 luni?????
Pai este corect. Dvs. ati fost sanctionat pentru o fapta petrecuta in 22 iulie 2011. Conform art. 13 din OG 2 intervine termenul de 6 luni, adica 21 ianuarie 2012. Procesul verbal a fost intocmit in 11 ianuarie 2012, deci in interiorul termenului de 6 luni. Comunicarea procesului verbal se face in 30 de zile de la data intocmirii lui, adica avea termen pana in 10 februarie 2012 (art. 25 alin. 2 din OG 2).
Contestati-l daca art. 17 "Lipsa mentiunilor privind numele, prenumele si calitatea agentului constatator, numele si prenumele contravenientului, iar in cazul persoanei juridice lipsa denumirii si a sediului acesteia, a faptei savarsite si a datei comiterii acesteia sau a semnaturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal". Semnatura electronica nu este valabila, este necesara semnatura olografa.

pai si ce sa fac? sa fac contestatioe impotriva semnaturii electronice??????? da vad ca scrie asa''acest document a fost generat si semnat comform legii 455/2001 si a hg1259/2001........
problema semnaturii electronice este tratata aici [ link extern ]