Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Perioada de timp legala solicitare despagubire ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Perioada de timp legala solicitare despagubire accident rutier

Buna ziua, am fost victima unui accident rutier grav in aprilie 2010. Hotararea procuraturii emisa in feb 2011 a stabilit ca nu am avut nicio vina. Soferul vinovat (decedat) a avut asigurare RCA valida. Din cauza problemelor medicale complexe nu am intreprins nimic pentru recuperarea de daune materiale si morale de la firma de asigurari. Va rog sa imi spuneti care este intervalul maxim de timp-de la producerea unui accident in care partea vatamata are dreptul sa solicite despagubiri de la firma de asigurari. Va multumesc anticipat!
buna ziua ,
ca un sfat mergeti la asigurato si incercati sa discutati ,in baza ordonantei date de parchet va deschideti dosar de daune ,
bafta
Prescriptia intervine in termen de 2 ani
Va multumesc pentru raspuns, va rog sa imi spuneti daca este vorba de 2 ani de la accident sau de la data rezolutiei date de parchet.
Oricum sunteti in termen!Asa ca nu mai intarziati - spre folosul dv.
Va multumesc pentru sfat, dar ma ajutati doar daca imi dati un raspuns corect si punctual la intrebarea pusa.