Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Se poate infiinta o asociatie culturala cu un singur ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Se poate infiinta o asociatie culturala cu un singur membru? Asociat unic?

Stiu ca este un nonsen, dar un prieten a depus la judecatorie actele pentru a infiinta o asociatie culturala cu un singur membru. Stie cineva ceva?
Conform art. 4 din OG 26/2000 privind asociatiile si fundatiile "Asociatia este subiectul de drept constituit de trei sau mai multe persoane care, pe baza unei intelegeri, pun in comun si fara drept de restituire contributia materiala, cunostintele sau aportul lor in munca pentru realizarea unor activitati in interes general, comunitar sau, dupa caz, in interesul lor, personal nepatrimonial.
Nu.
Pentru asociatii trebuiesc minim 3 membri fondatori, e o ordonanta dar imi scapa nr . ei, revin

Ordonanta Guvernului nr. 26/2000 cu privire la asociatii si fundatii

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...
CAPITOLUL II
Înfiintarea asociatiilor si a fundatiilor

Sectiunea 1
Constituirea si înscrierea asociatiei
Art. 4. - Asociatia este subiectul de drept constituit de trei sau mai multe persoane care, pe baza unei întelegeri, pun în comun si fara drept de restituire contributia materiala, cunostintele sau aportul lor în munca pentru realizarea unor activitati în interes general, al unor colectivitati sau, dupa caz, în interesul lor personal nepatrimonial.
___________
gyoni8, utilizator
Asociatia este subiectul de drept constituit de trei sau mai multe persoane

Fundatia este subiectul de drept înfiintat de una sau mai multe persoane
romascanu, moderator
Multumesc. Atunci cum va explicati ca a putut sa infiinteze o astfel de asociatie?
Accesand unul din link-urile de mai jos veti gasi un Ghid de infiintare a unui ONG:
[ link extern ]