Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pot sa detin doua permise de conducere?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pot sa detin doua permise de conducere?

Am făcut şcoala de şoferi de două ori, în două ţări diferite: în România in 1992 şi în Italia in 1999 era obligatoriu pentru ca permisele romanesti nu erau valabile decit un an dupa dobindirea resedintei in Italia. Am dreptul la doua permise de conducere obtinute prin doua examene; unul in 1992 la Bucuresti si altul in 1999 la Milano "ca si Ramona Badescu?" Mentionez ca astept dubla cetatenie.
Gabriela Mihai, Avocat
am un prieten care are permis luat in romania si mai are un permis pe care l-a dobandit in italia.
ultima data can d a fost in tara i-a fost retinut permisul romanesc pentru 90 zile pentru abateri la legea circulatiei si a plecat bine merci in italia unde lucreaza ca sofer si are permisul italian.
Nu aveti dreptul de a detine doua permise de conducere, este savarsita o contraventie printr-o asemenea conduita.

Stoica Ioana a scris:

Nu aveti dreptul de a detine doua permise de conducere, este savarsita o contraventie printr-o asemenea conduita.

scuze dar unde este stipulat acest lucru ?
doberv a scris:

Stoica Ioana a scris:

Nu aveti dreptul de a detine doua permise de conducere, este savarsita o contraventie printr-o asemenea conduita.

scuze dar unde este stipulat acest lucru ?

Baza legala este art. 27.alin. (4) din OUG 195/2002, care prevede:

(4) Se interzice deţinerea simultană a două permise de conducere naţionale.

NAȚIONÁL, -Ã, naționali, -e, adj. Care este propriu sau aparține unei națiuni, unui stat, care caracterizează o națiune sau un stat; care se referă la o națiune, la un stat sau le reprezintă; care este întreținut sau instituit de stat.

pai daca unul e in italia si altul in romania care e problema ?
eu consider ca nu poate avea doua permise eliberate in romania.
mai mult din cate stiu in italia se obtine permis de exemplu doar pentru autovehicule hidramate, ce ar impiedica persoana care detine un astfel de permis sa vina in romania si sa de de categoria b?
doberv, utilizator