Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se mai poate deschide succesiune dupa 14 ani de la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se mai poate deschide succesiune dupa 14 ani de la deces?

Buna ziua. As vrea sa va expun situatia parintilor mei privitoare la o mostenire. Mama mea are grija de 22 ani de sora tatalui ei.Sotul dansei (unchiul) a decedat acum 14 ani. Cu matusa nu a avut copii. A mai fost casatorit si a avut o fata. Dupa decesul lui, fiica s-a a deschis succesiune. Matusa si parintii mei au fost citati pentru ca atunci cand era in viata unchiul si matusa au facut testamente in favoarea parintilor mei. S-au prezentat in urma primirii citatiilor, dar fiica unchiului nu s-a mai prezentat, a renuntat, cel mai probabbil pentru ca nu avea bani pentru succesiune. Au trecut 10 ani de la deces si au deschis succesiune parintii mei si au in acest moment certificat de mostenitor pe jumatate din averea unchiului, cealalta jumatate fiind a matusii. Acum dupa 14 ani, fiica ii ameninta pe parintii mei ca vrea si ea partea ei. Intrebarea mea este: mai poate face ceva?se mai poate deschide iar succesiune?Are vreun drept din punct de vedere legal?In certificatul de divort al unchiului este precizat modul cum s-au impartit bunurile pe care le aveau. Nici macar nu este trecut in certificatul de divort ca au avut o fiica. Cauza divortului tocmai asta a fost: unchiul spunea ca nu e fiica lui.Este pe numele lui. Matusa a facut si ea testament in favoarea parintilor mei.Ea are ca si rude mai apropiate doar nepoti de la frati. Ei ar putea avea ceva pretentii?Va multumesc
liliana.pop a scris:

S-au prezentat in urma primirii citatiilor, dar fiica unchiului nu s-a mai prezentat, a renuntat, cel mai probabbil pentru ca nu avea bani pentru succesiune.

Din punctul meu de vedere avem de-a face cu o prezumtie la renuntare vazuta din prisma art. 1112 Cod civil.
~ Conținut șters la cerere ~
ce inseamna mai exact acest lucru?si ma refer la ambele raspunsuri
nu prea inteleg acesti termeni
liliana.pop, utilizator
INseamna ca "fiica s-a a deschis succesiune" :)))).
Orice persoana care crede avea un drept, poate deschide actiune in instanta. Aici ma refer si la fiica unchiului si la nepotii de la frati (!). Probatoriul include proba documentelor si martorilor. Adica fiecare vine cu propriile documente care-i dovedesc cauza, depunand si marturie in sensul asta. Cel mai bun caz pentru dvs. este ca ceilalti sa declare in instanta sau la notar ca renunta la partea lor de mostenire, gratis si/sau contra despagubire baneasca. Cel mai rau, inseamna un proces de durata, in timpul caruia va trebui sau nu sa recunoasteti dreptul la mostenire al tuturor si sa incercati sa faceti o tranzactie cu ei.