avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 663 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Fiu din prima casatorie-mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Fiu din prima casatorie-mostenire

Eu din prima casatorie am un baiat ,iar acum m-am recasatorit si in cazul ca doresc sa-l dezmostenesc si fac acte si sotiei mele actuale ,copilul dupa moartea mea daca e dezmostenit de mine mai are dreptul la casa pe care ci-am facut acte actualei mele soti?
Iar dupa moartea actualei soti cine poate mosteni aceasta casa?
Cel mai recent răspuns: AVOCAT ZAHARIA CALIN FLORIN , Avocat 22:43, 28 Februarie 2012
Descendentul va mosteni in calitate de mostenitor rezervatar, chiar daca faceti testament pe toata masa succesorala.
Fiul este mostenitorul dvs.,avand dreptul la cota prevazuta de lege.
Dar daca eu si actuala sotie dupa dezmostenirea fiului meu vandem casa ficei sotieui actuale cu drept de intretinere,fiul meu mai are vreun drept la aceasta casa?
Daca veti vinde,fiul dvs.nu va avea nici un drept dupa decesul dvs.
~ Conținut șters la cerere ~

Alte discuții în legătură

Testament între soți: se poate face astfel încât, după decesul unuia, celălalt să moștenească tot ce-i aparține iar copiii să moștenească doar după decesul amândurora? misupatrik misupatrik Buna ziua, Ce act ar trebui sa inchei cu sotia mea pentru ca in cazul decesului oricaruia dintre noi doi, celalalt sa mosteneasca proprietatile mobiliare si ... (vezi toată discuția)
Mostenire: parintele poate face testament in favoarea altei persoane decat copilul sau poate vinde ceea ce are? cristel52 cristel52 Un parinte are dreptul de a-si dezmostenii copiii, lasand un testament unei alte persoane, fie ea nepot sau stranepot ? Cat traiste parintel are dreptul sa ... (vezi toată discuția)
Mostenire georginica georginica Eu si sotul meu nu avem copii, in schimb sotul are un copil dintr-o alta casatorie. Intrebarea mea este ce fel de contract juridic, care nu poate fi atacat ... (vezi toată discuția)