Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Fiu din prima casatorie-mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Fiu din prima casatorie-mostenire

Eu din prima casatorie am un baiat ,iar acum m-am recasatorit si in cazul ca doresc sa-l dezmostenesc si fac acte si sotiei mele actuale ,copilul dupa moartea mea daca e dezmostenit de mine mai are dreptul la casa pe care ci-am facut acte actualei mele soti?
Iar dupa moartea actualei soti cine poate mosteni aceasta casa?
Descendentul va mosteni in calitate de mostenitor rezervatar, chiar daca faceti testament pe toata masa succesorala.
Fiul este mostenitorul dvs.,avand dreptul la cota prevazuta de lege.
Dar daca eu si actuala sotie dupa dezmostenirea fiului meu vandem casa ficei sotieui actuale cu drept de intretinere,fiul meu mai are vreun drept la aceasta casa?
Daca veti vinde,fiul dvs.nu va avea nici un drept dupa decesul dvs.
~ Conținut șters la cerere ~