Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Centru de colectare deseuri feroase si neferoase
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Centru de colectare deseuri feroase si neferoase

Buna seara! Va rog sa-mi spuneti si mie de unde pot afla ce trebuie sa fac pt infiintarea si buna functionare (fara amenzi in cazul controalelor) a unui centru de colectare deseuri feroase si neferoase in mediul rural in jud Dambovita. Ce documente imi trebuie? Mentionez ca am depus dosarul pt infiintarea unei intreprinderi individuale.

dacă intenţionaţi să colectaţi deşeuri de la populaţie, ve-ţi avea nevoie de
aviz de mediu,
aviz de la ISU,
autorizaţie de la Primărie
autorizatie de la Prefectură (câte una pentru fiecare grupă de deşeuri),
autorizaţiile de la Primărie şi Prefetură se prelungesc anual
Legea nr.211/2011 reglementeaza activitatile pe care doriti sa le realizati.
NU va trebuie autorizatie de la prefectura si aviz de la primarie in conformitate cu art. 68 din legea nr.211/2011 !
ContSters140930, utilizator
Scuze, dar trebuie sa corectez pe antescriitor.
Nu confundati regimul deseurilor cu activitatea de colectare a deseurilor de la populatie
Nu ma contraziceti doar de dragul unei eventuale reclame stimate domn.
Firma care realizeaza activitati de colectare a deseurilor industriale reciclabile de la persoane fizice isi poate desfasura activitatea numai in baza autorizatiei de colectare emise de prefectura judetului, cu avizul primariei comunei in care isi desfasoara activitatea agentul economic respectiv, in baza urmatoarelor documente:
1. dovada detinerii spatiului si dotarilor corespunzatoare necesare pentru depozitarea deseurilor colectate;
2. autorizatia de mediu emisa de autoritatea teritoriala pentru protectia mediului.