avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 229 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... furt din portofel
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

furt din portofel

un coleg mi-a furat 300 de lei,am depus plangere la politie dupa ce l-am prins asupra faptului; ca sa-mi retrag plangerea pot sa-i cer 500 de euro?:D
Cel mai recent răspuns: Alexandru Munteanu , Avocat 22:38, 26 Martie 2012
... hm... parca seamana a santaj, nu? :giggle:
Teoretic puteti sa solicitati dar,nu este ortodox
Practic materializand sustinerea ,exista posibilitatea sa incalcati dvs norma in vigoare
Pentru infractiunea de furt nu va puteti retrage plangerea, nu este o infractiune care permite acest lucru, ea fiind sesizata si din oficiu,.
deci pot sau nu?cat sa-i cer?plus ca pentru asta risca sa fie dat afara de la locul de munca
Ultima modificare: Luni, 26 Martie 2012
avocat33, utilizator
Pentru infractiunea de furt ,nu opereaza retragerea plangerii partii vatamate
In plus, concretizarea dorintei dvs de a solicita faptuitorului o suma de bani ,va situeaza pe dvs intr-o postura nefavorabila si care poate fi incadrata sub incidenta prevederilor penale
Nu solicitati nici o suma de bani si de vreme ce ati formulat plangere la politie lasati autoritatea sa finalizeze cercetarile

Alte discuții în legătură

Inspector de politie cere retragerea plangerii de catre reclamant mariacristina mariacristina Buna ziua. Problema este urmatoarea: fratele meu(15 ani) a facut plangere in urma cu 2 luni pentru un telefon care i-a fost luat. El a inmanat telefonul pentru ... (vezi toată discuția)
Articolul 210(251)furt intre rude ContSters83983 ContSters83983 Buna seara!Am si eu o problema.In urma cu 6 ani am luat la mine in casa o fosta colega de facultate,in fine in luna iulie a acestui an am constatat ca aceasta ... (vezi toată discuția)
Retragere plangere penala Alexanddddra Alexanddddra Mi-a fost furat telefonul de catre un individ dar politia era la fata locului, sub acoperire , asa ca a fost prins pe loc, iar eu mi-am recuperat telefonul. ... (vezi toată discuția)