Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... furt din portofel
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

furt din portofel

un coleg mi-a furat 300 de lei,am depus plangere la politie dupa ce l-am prins asupra faptului; ca sa-mi retrag plangerea pot sa-i cer 500 de euro?:D
... hm... parca seamana a santaj, nu? :giggle:
Teoretic puteti sa solicitati dar,nu este ortodox
Practic materializand sustinerea ,exista posibilitatea sa incalcati dvs norma in vigoare
Pentru infractiunea de furt nu va puteti retrage plangerea, nu este o infractiune care permite acest lucru, ea fiind sesizata si din oficiu,.
deci pot sau nu?cat sa-i cer?plus ca pentru asta risca sa fie dat afara de la locul de munca
avocat33, utilizator
Pentru infractiunea de furt ,nu opereaza retragerea plangerii partii vatamate
In plus, concretizarea dorintei dvs de a solicita faptuitorului o suma de bani ,va situeaza pe dvs intr-o postura nefavorabila si care poate fi incadrata sub incidenta prevederilor penale
Nu solicitati nici o suma de bani si de vreme ce ati formulat plangere la politie lasati autoritatea sa finalizeze cercetarile