Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Retinerea CASS din intreaga pensie a fost declarata ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Retinerea CASS din intreaga pensie a fost declarata neconstitutionala

Am inteles ca exista hotarari ale CURTII CONSTITUTIONALE de aplicare a impozitarii cu 5,5% doar pt. valoarea pensiei care depaseste 740 lei.
Pt. ca fiecare pensionar sa-si poate recupera diferenta, ce trebuie facut?
umblati dupa cai verzi pe pereti !!!!a trecut atata timp si tot mai sperati ?
Trebuie sa faceti cerere la casa de pensie de care apartineti pentru recuperarea sumelor retinute fara temei legal si a dobanzii aferente, incepand cu data de 01 ianuarie 2011 {respectiv 740 lei x 5,5%=40,7 lei/luna x 16 luni (12 luni din 2011 + 4 luni din anul curent = 16 luni)}.

[Deciziile 223 si 224 despre care este vorba nu au fost publicate in Monitorul Oficial pana acum.
Comunicat de presa al Curtii Constitutionale Joi, 15 mar 2012
COMUNICAT DE PRESÃ
Prin Deciziile nr.223 şi 224 pronunţate în data de 13 martie 2012, Curtea Constituţională, în temeiul art.146 lit.d) din Constituţie, s-a pronunţat asupra excepţiilor de neconstituţionalitate, referitoare la dispoziţiile art.259 alin.(2) din Legea nr.95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii.
Cu unanimitate de voturi, Curtea a constatat că dispoziţiile art.259 alin.(2) din Legea nr.95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii, sunt constituţionale în măsura în care se interpretează în sensul că procentul de 5,5 se aplică numai asupra veniturilor din pensii care depăşesc 740 de lei.
Decizia este definitivă şi general obligatorie. Argumentaţia reţinută în motivarea soluţiei pronunţate de Plenul Curţii Constituţionale va fi prezentată în cuprinsul deciziei, care se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.
Compartimentul relaţii externe şi presă al Curţii Constituţionale]
dinuolahut a scris:
Trebuie sa faceti cerere la casa de pensie de care apartineti pentru recuperarea sumelor retinute fara temei legal si a dobanzii aferente, incepand cu data de 01 ianuarie 2011 {respectiv 740 lei x 5,5%=40,7 lei/luna x 16 luni (12 luni din 2011 + 4 luni din anul curent = 16 luni)}.

Va rog sa imi spuneti o singura prevedere legala care poate sa sustina o asemenea cerere. Daca nu exista prevedere legala, va rog sa nu mai reveniti cu asemenea mesaje.
Da frate....speranta moare ultima......

DOMNULE DIRECTOR,

Subsemnatul, ___________ cu domiciliul în ______, cod ____, str. ____, nr. __, bl__, sc. __, ap. __, tel. ________ , cu ultimul loc de muncă la________, dosarul de pensie nr. _____, mandat _______, având în vedere Deciziile nr. 223 şi 224 pronunţate în data de 13.03.2012 de către Curtea Constituţională referitoare la dispoziţiile art. 259 alin. (2) din Legea nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii ?care sunt constituţionale în măsura în care se interpretează în sensul că procentul de 5,5% se aplică numai veniturilor din pensii care depăşesc 740 de lei? vă rog să dispuneţi:
- ca din luna aprilie 2012 această contribuţie să fie calculată şi reţinută numai pentru veniturile din pensie care depăşesc 740 de lei;
- restituirea în luna aprilie 2012 a sumelor reţinute nelegal, indexate corespunzător, astfel:
Sumă lunară reţinută = 740 lei x 5,5% = 40,70 lei
40,70X12X4=651,2 indexata cu IPC pentru perioada ianuarie 2011-aprilie 2012.

Faţă de cele solicitate vă rog să dispuneţi.
semnătura data
Nume

Domnului director al Casei de Pensii ..........
Gabriela Pintea, Consilier juridic