avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 260 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... este obligatoriu sa ma inscriu in CCJ?
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

este obligatoriu sa ma inscriu in CCJ?

buna seara!
am o problema si nu stiu cum o pot rezolva.
sunt angajata la o societate comerciala din anul 2002 ca jurisconsult cu 8h,am fost angajata la o alta societate ca ,consilier juridic din 2003 pana in 01.2008,cu timp partial,dar nu sunt inscrisa in CCJ.Este obligatoriu sa fac asta?as vrea sa imi gasesc un alt loc de munca ,am gasit ceva ,dar se cere sa fiu consilier juridic definitiv ,deci pun accent pe asta
Ultima modificare: Sâmbătă, 6 Decembrie 2008
dana01, utilizator
Cel mai recent răspuns: Aurelian Cîcu , Consilier juridic 01:11, 19 Decembrie 2008
dana01 a scris:

buna seara!
am o problema si nu stiu cum o pot rezolva.
sunt angajata la o societate comerciala din anul 2002 ca jurisconsult cu 8h,am fost angajata la o alta societate ca ,consilier juridic din 2003 pana in 01.2008,cu timp partial,dar nu sunt inscrisa in CCJ.Este obligatoriu sa fac asta?as vrea sa imi gasesc un alt loc de munca ,am gasit ceva ,dar se cere sa fiu consilier juridic definitiv ,deci pun accent pe asta


Daca una dintre conditiile puse de potentialul angajator este sa fiti inscrisa in CCJ iar dvs. va doriti acest loc de munca, opinia mea este sa va inscrieti!
ma inscriu ,dar devin definitiv dupa 2 ani de la inscriere in CCJ.Dar este obligatoriu sa ma inscriu in CCJ?Nu pentru firma asta.In general
Ultima modificare: Sâmbătă, 6 Decembrie 2008
dana01, utilizator
Cititi Statutul profesiei de cosilier juridic! La data intrarii in vigoare a legii nr.514/2003, daca erati in activitatea de consilier juridic, inscriindu-va in CCJ veti fi inscrisa pe Tabloul anual in calitate de consilier juridic definitiv.a se vedea in acest sens art.29 din Statut:
Art. 29
(1) Consilierii juridici care la data intrarii in vigoare a Legii nr. 514/2003 au debutat in profesie, indiferent de vechimea in activitatea juridica, sunt trecuti pe Tablou cu mentiunea "definitiv".
dana01 a scris:

ma inscriu ,dar devin definitiv dupa 2 ani de la inscriere in CCJ.Dar este obligatoriu sa ma inscriu in CCJ?Nu pentru firma asta.In general


Art. 29. - (1) Consilierii juridici care la data intrării în vigoare a Legii nr. 514/2003 au debutat în profesie, indiferent de vechimea în activitatea juridică, sunt trecuti pe Tablou cu mentiunea definitiv.
(2) Consilierii juridici care de la data intrării în vigoare a Legii nr. 514/2003 nu pot face dovada debutului în profesie anterior acestei date sunt trecuti pe Tablou cu mentiunea stagiar.
Prin urmare, trebuie sa faceti dovada ca inainte de intrarea in vigoare a Legii nr.514/2003 erati angajata in functia de consilier juridic.
Multumesc tuturor pentru ajutor

Alte discuții în legătură

Reangajare in profesia de consilier juridic dry_votka dry_votka Sunt licentiata in drept din anul 1999. Intre anii 2000-2002 - insa in total 1 an si 8 luni, am fost angajata la o SC, ca jurist. Mai intai jurist debutant, ... (vezi toată discuția)
Colegiul consilierilor juridici lia19. lia19. Buna ziua .Va rog sa ma mai ajutati si pe mine cu un raspuns.O persoana este consilier juridic din anul 2006 luna Octombrie pana in prezent.Nu a fost inscrisa ... (vezi toată discuția)
Pot fi consilier juridic fără să fiu înscrisă în colegiul consilierilor juridici? andradagaburoi andradagaburoi Am si eu o nelamurire. Pot sa activez ca si consilier juridic fara sa fiu inscrisa in Colegiul Consilierilor Juridici? Am terminat facultatea de drept anul ... (vezi toată discuția)