Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Donatii catre ong
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Donatii catre ong

Buna ziua,

Din cate stiu, pentru donatiile in bani din partea persoanelor fizice este necesara incheierea unui contract. Imi puteti spune care este regimul donatiilor care se fac prin transfer sau depunere direct in cont, sub anonimat? Eventual si ce se intampla in situatiile in care in cadrul unor evenimente se amenajeaza un spatiu special unde oamenii pot lasa donatii in bani, obiecte, etc. Persoana juridica in contul careia s-ar face aceste donatii este un ong.

Multumesc.
Daca donatiile intra in cont bancar, cred ca e clara situatia.
Donatiile benevole anonime colectate in orice mod se trec in proces verbal care se semneaza de membrii unei comisii special infiintate de catre conducerea organizatiei. Oricine poate face parte din aceasta comisie, chiar si cei din conducerea si/sau administratia ONG. La procesul verbal astfel incheiat se ataseaza o dispozitie de incasare si astfel banii proveniti din donatii anonime intra in casieria entitatii.
Clar si legal.
Pastrarea anonimatului devine obligatorie, la solicitarea respectivului donator, pentru ong, nu pentru cel care doneaza banii sau produsele si pentru care se incheie unele acte in care va apare clar datele respectivei persoane. Asta e valabil pentru donatiile in sume mai mari. Atunci cand se organizeaza centre mobile de colectare pentru sume foarte mici puse "in cutie" se procedeaza cum a detaliat colegul anterior.
Buna dimineata,
Desfasor Campania "DE LA INIMA LA INIMA" pentru copii defavorizati din Prahova si ma intereseaza daca trebuie sa fac ceva acte, cum ar fi procese verbale etc., pentru a respecta cadru legal. Pentru mai multe detalii puteti accesa [ link extern ] !
george_neagu a scris:

Pastrarea anonimatului devine obligatorie, la solicitarea respectivului donator, pentru ong, nu pentru cel care doneaza banii sau produsele si pentru care se incheie unele acte in care va apare clar datele respectivei persoane. Asta e valabil pentru donatiile in sume mai mari. Atunci cand se organizeaza centre mobile de colectare pentru sume foarte mici puse "in cutie" se procedeaza cum a detaliat colegul anterior.

Pentru iulia1970: Dumneavoastra ca ong, puteti primi sponsorizari in numerar sau in natura. La sponsorizarile in numerar faceti contractul de sponsorizare si incasarea efectiva a banilor o faceti prin chitanta trecuta in registrul de casa sau prin contul bancar.
La sponsorizarile in natura, pe langa contractul de sponsorizare, la receptia produselor, veti intocmi un proces verbal de predare primire cu denumirea produselor, cantitatea si pretul unitar. Cu acest proces verbal va inregistrati in contabilitatea ong.
La fel, daca produsele le achizitionati dumneavoastra din banii ong, cu factura pe care o inregistrati in contabilitatea ong.
La predarea pachetelelor cu produse catre beneficiari faceti tabel cu nume, date buletin, data si semnatura (in partea de sus a paginii treceti cantitatile si valoarea) care sa tina loc de proces verbal de predare primire si cu care va scadeti din contabilitate. Nu trebuie sa va jenati sa-i puneti sa semneze de primire.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Facebook
O sa primesc jucarii si imbracaminte second hand si cateva dulciuri. Articolele second hand mi le dau mamici de la copii lor. Cum estimez valoarea acestora? Si de acestea beneficiaza copii defavorizati. O sa-i pun pe ei sa semneze?