Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... consilier juridic la un birou notarial, trebuie sa ma ...
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

consilier juridic la un birou notarial, trebuie sa ma inscriu in CCJ?

sunt incadrata ca si consilier juridic la un birou notarial, din februarie 2004, ce se intampla daca nu sunt inscrisa in colegiu?In acel birou nu exista un maiestru la care sa fiu stagiar, In ce conditii pot deveni consilier definitiv dak nu am un maestru?
Nu am raspuns,am insa o intrebare la care situatia ta cred ca imi raspunde partial.Daca nu m-am inscris in Colegiul Juristilor mai pot sa ma angajez ca (si) consilier juridic?Angajat intr-un birou in care sunt singur,trebuie sa plec in cautare de maestru?V-as fi recunoscator pt. un raspuns bun.

>sunt incadrata ca si consilier juridic la un birou notarial, din februarie 2004, ce se intampla daca nu sunt inscrisa in colegiu?In acel birou nu exista un maiestru la care sa fiu stagiar, In ce conditii pot deveni consilier definitiv dak nu am un maestru?
Atat pentru Ramona , cat si pentru celalt coleg : ei bine, da. Aveti nevoie de un maestru, pentru ca asa prevede Statutul. Statut care spune ca veti da si un examen de definitivat la terminarea stagiului. Acelasi statut ( Publicat în Monitorul Oficial, Partea I nr. 684 din 29 iulie 2004 ) care prevede ca neinscrierea in colegiu inseamna "exercitarea fara drept a unei profesii", care dupa cum stiti este infractiune. Daca va pot ajuta cu altceva, va stau la dispozitie. Consilier juridic definitiv, Cristian Balaciu. cristianbalaciu@go.ro www.cristianbalaciu.go.ro

jramona a scris:
>sunt incadrata ca si consilier juridic la un birou notarial, din februarie 2004, ce se intampla daca nu sunt inscrisa in colegiu?In acel birou nu exista un maiestru la care sa fiu stagiar, In ce conditii pot deveni consilier definitiv dak nu am un maestru?

ce inseamna "ca si consilier juridic", cumva ai semnat un contract de munca, multe notariate procedeaza la asazisele angajari "ca si consilier juridic". daca doresti raspunsuri sincere si corecte, pune intrebari sincere si corecte
jramona a scris:
>sunt incadrata ca si consilier juridic la un birou notarial, din februarie 2004, ce se intampla daca nu sunt inscrisa in colegiu?In acel birou nu exista un maiestru la care sa fiu stagiar, In ce conditii pot deveni consilier definitiv dak nu am un maestru?
legea consilierilor juridici prevede o ..... (paradox): ca sa te inscri in asociatie trebuie sa fi angajat consilier juridic (definitiv sau stagiar) dar ca sa te angajezi consilier juridic si sa reprezinti pe angajator in fata tertilor trebuie fi inscris in colegiu.
Intrebare pentru mine cu voce tare: am licenta in drept, si nu sunt angajat, ca sa semnez contractul de munca in profesia de consilier juridic inseamna ca ma angajez sa reprezint pe angajator dar nu pot ca nu sunt menbru in colegiu consilierilor juridici, ca sa ma inscriu in colegiul consilierilor juridici nu pot pentru ca nu sunt angajat (contract de munca) in profesia de consilier juridic.
Alta intrebare: sunt angajat consilier juridic si sunt membru al colegiului consilierilor juridic, bun, dupa un timp, angajatorul este declarat in faliment, astfel toate contractele de munca incheiate de angajator inceteaza, urmeaza somajul, sau chiar fara servici, deci nu mai sunt salarizat, oare imi pierd calitatea de membru al colegiului consilierilor juridici daca mi-am pierdut amgajatorul. Legea are o definitie expresa, anume sa fi salarizat.

jramona a scris:
>sunt incadrata ca si consilier juridic la un birou notarial, din februarie 2004, ce se intampla daca nu sunt inscrisa in colegiu?In acel birou nu exista un maiestru la care sa fiu stagiar, In ce conditii pot deveni consilier definitiv dak nu am un maestru?
Am un rasuns pt cea de-a doua intrebare: art. 51 din Statutul profesiei de consilier juridic precizeaza clar ca "consilierul juridic inscris in Colegiu, dar care nu isi va putea exercita profesia , se considera suspendat". Prin urmare calitatea de membru al Colegiului nu se pierde.

>legea consilierilor juridici prevede o ..... (paradox): ca sa te inscri in asociatie trebuie sa fi angajat consilier juridic (definitiv sau stagiar) dar ca sa te angajezi consilier juridic si sa reprezinti pe angajator in fata tertilor trebuie fi inscris in colegiu.
>Intrebare pentru mine cu voce tare: am licenta in drept, si nu sunt angajat, ca sa semnez contractul de munca in profesia de consilier juridic inseamna ca ma angajez sa reprezint pe angajator dar nu pot ca nu sunt menbru in colegiu consilierilor juridici, ca sa ma inscriu in colegiul consilierilor juridici nu pot pentru ca nu sunt angajat (contract de munca) in profesia de consilier juridic.
>Alta intrebare: sunt angajat consilier juridic si sunt membru al colegiului consilierilor juridic, bun, dupa un timp, angajatorul este declarat in faliment, astfel toate contractele de munca incheiate de angajator inceteaza, urmeaza somajul, sau chiar fara servici, deci nu mai sunt salarizat, oare imi pierd calitatea de membru al colegiului consilierilor juridici daca mi-am pierdut amgajatorul. Legea are o definitie expresa, anume sa fi salarizat.
>
>jramona a scris:
>>sunt incadrata ca si consilier juridic la un birou notarial, din februarie 2004, ce se intampla daca nu sunt inscrisa in colegiu?In acel birou nu exista un maiestru la care sa fiu stagiar, In ce conditii pot deveni consilier definitiv dak nu am un maestru?