Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda rovigneta - proces verbal in care categoria ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda rovigneta - proces verbal in care categoria autovehiculului este mentionata eronat

Am primit o amenda pt rovigneta prin posta.
Intrebarea mea este daca pot contesta amenda in instanta pt motivul:
1. Categoria masinii scrisa in procesul verbal este gresita ( categoria A - motocicleta ), iar eu nici macar nu detin aceasta categorie, doar categoria B

Procesul verbal nu contine semnatura olografica

Ce ma sfatuiti sa fac ?
Astept raspuns, stima
Faceti plangere contraventionala.
credeti ca voi avea castig de cauza ?
Categoria A,reprezinta tipul vehiculului nu categoria permisului dvstra ,respectiv autoturism conform Anexei nr.1 din OG15/2002.
un model de plangere contraventionala unde gasesc ?
Ordonanta Guvernului nr. 2/2001 e valabila in cazul meu ?
Art. 14. - (1) Executarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie daca procesul-verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului in termen de o luna de la data aplicarii sanctiunii.

procesul verbal este intocmit la data de 02.05.2012 iar constatarea a fost la data de 30.03.2012
tzontzonel_2006, utilizator