Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Angajare fara CIM a unei pers fizice neautorizate...???
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Angajare fara CIM a unei pers fizice neautorizate...???

Buna ziua,

Se poate angaja la o societate comercial o persoana fizica neautorizata fara semnarea CIM sau alte contracte care sa presupuna o activitate prestata cu regularitate? Ce vreau sa spun este ca daca am nevoie de o persoana sa aranjeze niste mese si sa faca curat ... 2 ore de exemplu si apoi nu il mai vad niciodata pe omul respectiv, apoi data viitoare poate gasesc alta presaona si tot asa...deci sa nu trebuiasca sa semnez de fiecare data CIM, se poate rezolva intr-un alt mod? totusi ca apoi sa imi pot pune banii pe care i-am platit omului la cheltuieli. se poate semna un contract sau altceva care sa fie valabil intre noi doi, si care sa justifice suma pe care am platit-o, si astfel sa fiu acoperit legal in cauza unui control?

Multumesc.
Orice angajare se face in baza unui CIM. Cum nu este prevazuta o limita inferioara a numarului de ore pentru care se poate incheia un CIM, acesta poate fi incheiat si pentru 2 ore pentru perioada determinata de 1 luna. Acest CIM se inregistreaza in registrul de evidenta al salariatilor, pentru salariul acordat se platesc contributiile catre stat, iar salariatului i se elibereaza o adeverinta de vechime pentru perioada respectiva sau se inscrie in carnetul de munca. Cum ITM refuza inregistrarea unui CIM care nu mai este in vigoare la data cand se doreste inregistrarea lui in termenul legal de 20 zile de la incheiere va fi mai dificila inregistrarea in carnetul de munca daca acesta trebuie completatde ITM, dar se poate elibera o adeverinta ce va trecuta in carnet mai tarziu. Chiar daca ITM nu mai inregistreaza CIM-ul respectiv nu inseamna ca salariatul munceste la negru, el fiind inregistrat in registrul de evidenta al salariatilor si apare pe statul de plata.
De preferat ar fi sa aveti un angajat pentru activitatea respectiva care poate fi angajat cu 2 ore pe saptamana, in ziua de vineri de ex. care are ca activitate ceea ce doriti dvs. sau 2 ore pe saptamana cu program flexibil .
Fara un CIM nu aveti cum sa va inregistrati cu cheltuieli cu salariile.
adelaida_07, utilizator
Va referiti la acei lucratori ocazionali care cer ceva de lucru?
Daca da, cheltuielile fiind ocazionale, puteti face cate o dispozitie de plata (daca cetatenii respectivi au acte le scrieti datele din C.I.) si treceti cheltuiala la un cont de cheltuieli (colaboratori). Asa lucreaza unii, fara a face un obicei din aceasta practica si pt sume rezonabile.
Altii au ales varianta unui... contract de colaborare... ! Creati "formulare standard” si cand vine omul ii treceti acolo numele (si cnp, daca are acte), timpul de lucru si suma (rezonabila pt aceasta activitate strict ocazionala si care ofera un ajutor celor care nu au nicio calificare si niciun venit sau venituri f mici)... Faceti si dispozitie de plata pt suma pe care o platiti (scrieti numele beneficiarului si nr de contract).
Cei mai multi nu deduc aceste cheltuieli...! Le "strecoara”, totusi, la cheltuieli...
In orice caz, e preferabil sa le dati sa citeasca niste minime masuri de protectie a muncii (si sa semneze) – pt a fi "acoperit” in caz de accidentare a lucratorului... Sa ii tratati ca si cum ar avea c.i.m in ceea ce priveste protectia muncii.
Ar mai fi problema impozitului pe venitul lucratorului... dar si aici fiecare face cum crede...
Multumesc.
trope_doi a scris:

Va referiti la acei lucratori ocazionali care cer ceva de lucru?
Daca da, cheltuielile fiind ocazionale, puteti face cate o dispozitie de plata (daca cetatenii respectivi au acte le scrieti datele din C.I.) si treceti cheltuiala la un cont de cheltuieli (colaboratori). Asa lucreaza unii, fara a face un obicei din aceasta practica si pt sume rezonabile.
Altii au ales varianta unui... contract de colaborare... ! Creati "formulare standard” si cand vine omul ii treceti acolo numele (si cnp, daca are acte), timpul de lucru si suma (rezonabila pt aceasta activitate strict ocazionala si care ofera un ajutor celor care nu au nicio calificare si niciun venit sau venituri f mici)... Faceti si dispozitie de plata pt suma pe care o platiti (scrieti numele beneficiarului si nr de contract).
Cei mai multi nu deduc aceste cheltuieli...! Le "strecoara”, totusi, la cheltuieli...
In orice caz, e preferabil sa le dati sa citeasca niste minime masuri de protectie a muncii (si sa semneze) – pt a fi "acoperit” in caz de accidentare a lucratorului... Sa ii tratati ca si cum ar avea c.i.m in ceea ce priveste protectia muncii.
Ar mai fi problema impozitului pe venitul lucratorului... dar si aici fiecare face cum crede...

Cum adica face fiecare cum crede???????:O
Sincer nu am auzit de contract de prestari servicii pentru munca necalificata, din cate am inteles se dorea colaborarea ocazionala pentru aranajat mese probabil in ocazii festive.........
Fara a mai spune ca " strecurarea " cheltuielilor nu are nici o baza legala.
Se incheie un contract in baza codului civil (contract civil / conventie, art. 942 si urmat.).
Plata contributiei de sanatate de 5,5 % ar trebui virata de colaborator (!) , ceea ce ar insemna sa aiba un contract incheiat cu o Casa de Asig de Sanatate... (?!?)
Impozitul pe venit se retine la sursa si se vireaza la Stat. Se retine 10% impozit / pe venit si restul de 6% ar trebui declarat si virat de colaborator (?!). Pt siguranta puteti retine si vira 16%.
Acest tip de contract se poate incheia numai pt activitati ocazionale si nu pt mai mult de doua ore de munca... Contractul se inregistreaza la beneficiar (firma dv).

Asa cum se intelege si din denumirea “zilieri”, acestia presteaza activitati pentru o zi, desfasurand “munca cu ziua”. Situatiile se pot repeta dar trebuie sa se pastreze caracterul de circumstanta/ocazional, altfel munca nu ar mai fi desfasurata de “zilieri”.
Pentru orice prestatii care au un caracter ocazional (de circumstanta), nefiind realizate prin prestatii succesive se incheie conventii civile. Pe langa excluderea subordonarii prestatorului muncii fatza de beneficiar si acesta este unul din elementele care ne arata ca suntem in afara unui raport de munca.
Lipsa oricarui element al contractului individual de munca ne conduce la o astfel de concluzie.
(A se vedea in acest sens A. Ticlea, Tratat de dreptul muncii, Editia a II-a, Editura Universul Juridic, Bucuresti, 2007, p. 363-366)

adelaida_07,
multe par a nu avea baza legala, dar au – chiar la limita (deci, actiunile cetateanului nu devin ilegale). Nu e vina mea ca legile lasa loc de intors.
Si, da, fiecare face cum crede... Nu sfatuiesc pe nimeni sa incalce dispozitiile legale, dar mentionez aspectele existente in practica. Pt ca exista!