Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... fondul Mihail Kogalniceanu
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

fondul Mihail Kogalniceanu

am un magazin mixt in mediul rural si doresc sa il dezvolt, mai precis am nevoie de un spatiu modern, cum ma pot ajuta pe mine aceste fonduri si daca le pot accesa.
Va multumesc pentru ajutor!
Aici gasiti detaliile privind Programul Kogalniceanu:
[ link extern ] /

Acest program nu aloca fonduri, este un program de subventionare a dobanzii liniei de credit pe care o veti face.
Printre alte activitati, aceasta facilitate nu se acorda pentru:
4635 - Comet cu ridicata al produselor din tutun:
4639 - Comert cu ridicata nespecializat de produse alimentar,bauturi $i tutun;
4725 - Comet cu amanuntul al bauturilor, in magazine specializate;
4726 - Comert cu amanuntul al produselor din tutun, in rmagazine specializate

Cheltuieli eligibile:
- cheltuieli privind aprovizonarea, productia, desfacerea;
- cheltuieli privind executarea de lucrari si/sau prestarea de servicii,
- cheltuieli privind constituirea prelucrarea valorificarea stocurilor
- alte tipuri de cheltuieli necesare desfasurarii activitatii curente
- cheltuieli cu salariile si alte cheltuieli asimilate;
- plata impozitelor, taxelor, contributiilor si a altor sume datorate bugetului general consolidat
- alte costuri de operare

Va recomand sa cititi programul care se va deschide in curand:
Programul de dezvoltare si modernizare a activitatilor de comercializare a produselor si serviciilor de piata, si daca va incadrati in conditiile de eligibilitate , sa demarati scrierea planului de investitii.

Succes
danacj a scris:

Va recomand sa cititi programul care se va deschide in curand:
Programul de dezvoltare si modernizare a activitatilor de comercializare a produselor si serviciilor de piata, si daca va incadrati in conditiile de eligibilitate , sa demarati scrierea planului de investitii.

documentatia de aici e valabila si pentru 2012?

[ link extern ] /

Documentatia pentru 2012 o gasiti aici:
[ link extern ]

Chiar daca este inca in forma de PROIECT este valabil.
Modificarea fata de cal de anul trecut este ca s-a majorat nr. de zile acordat pentru decontarea cheltuielilor.:
9.3. Beneficiarii sunt obligaţi să efectueze activităţile pentru care au solicitat finanţare şi să depună Cererea-tip de eliberare a AFN în termen de maximum 40 de zile lucrătoare de la data semnării contractului de finanţare de către beneficiar (cu excepţia activităţilor prevăzute la subpct. 4.2., lit. j) din prezenta procedură) conform datei specificate la art.4 din contractul de finanţare, dar nu mai târziu de 15 noiembrie 2012. Nerespectarea termenului de 40 de zile lucrătoare menţionat mai sus atrage decăderea solicitantului din dreptul de a beneficia de prevederile prezentului Program.
Termenul de 40 de zile lucrătoare se poate prelungi numai cu acordul UPSEC OTIMMC pentru situaţii excepţionale(de exemplu întârzieri la transportul sau livrarea echipamentelor din motive independente de beneficiarul AFN), prin depunerea de către aplicant, o singură dată, a unei cereri de prelungire cu cel puţin 10 zile înaintea expirării termenului prevăzut în contract. Durata prelungirii nu poate depăşi termenul limită de efectuare a cheltuielilor, adică 15 noiembrie 2012.

Anul trecut erau acordate doar 25 de zile.
Anexele sunt cele din adresa care ati scris-o dvs.
inteleg ca e definitivat proiectul pentru 2012...

DECIZIE nr. 147 din 4 mai 2012 privind aprobarea Procedurii de implementare a Programului de dezvoltare si modernizare a activitatilor de comercializare a produselor si serviciilor de piata

EMITENT: AGENTIA PENTRU IMPLEMENTAREA PROIECTELOR SI PROGRAMELOR PENTRU INTREPRINDERI MICI SI MIJLOCII
PUBLICAT: MONITORUL OFICIAL nr. 331 din 16 mai 2012

[ link extern ]

da, este definitivat, doar ca pe site nu a aparut forma fara scrierea proiect pe procedura...va aparea cu 5 zile inaintea datei in care incep inscrierile pentru proiect.
Acest lucru nu va impiedica ca sa incepeti elaborarea planului de investitii.