Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Daca nu este de acord.....cu divortul
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Daca nu este de acord.....cu divortul

Intr-o famile formata din sot, sotie si un copil de 5 ani, sotul paraseste domiciliul conjugal si se muta impreuna cu amanta. Dupa o luna de la abandon, ii cere divortul sotiei. Sub regimul trecut exista o lege care te proteja intr-un anumit mod, mergeai la judecatorie si spuneai raspicat " nu am barbat de lepadat ".
Daca sotia nu este de acord, nu vrea sa divorteze sub considerentul ca nu este prima si nu va fi nici ultima aventura, atunci exista vreo lege care o poate obliga sa dvorteze ?
Cum este mai bine, maritata dar fara barbat, sau divortata? :hm:
Se poate dragoste cu sila? :-/
Intr-un final tot acolo se ajunge!
Nimeni nu poate fi obligat sa ramana casatorit fara voie.

Divortul va dura ceva mai mult si va fi ceva mai greu dar in final tot se va ajunge la un divort.

Cu ce o incalzeste pe sotie faptul ca e casatorita dar barbatul e la amanta?
Pentru cine poate sa treaca peste faptul ca sotul are o amanta si "nu are barbat de lepadat", este cred ok Alex.
Dragoste aflam si in acest caz dar vorbim despre un alt tip de dragoste, aceia de bani. Cand amanta afla ca nu poate ajunge acolo unde doreste, abandoeaza lupta. Tot ce au realizat in 20 de ani de casnicie, sunt pe numele doamnei.
Se intoarce acasa, doamna dupa un timp il iarta si cum prinde iar bani in mana, iar ia razna.
Deci ajungem la dragoste cu sila, sau mai bine spus.... dragostea de bani nu de doamna.
Daca asta se vrea este ok, dar sa stiti ca si o matura cu basc este "barbat" in casa. ;)