avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 293 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Solutia pronuntata de instanta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Solutia pronuntata de instanta

Buna ziua,ma poate ajuta cineva,explicandu-mi si mie ce inseamna urmatoarea sentinta?''Respinge excepţia lipsei calităţii procesuale pasive a pârâtei SC.... SRL. Admite, în parte, cererea precizată. Anulează nota de constatare nr. ....... Respinge cererea de obligare a pârâtei SC ..... SRL la plata sumei de 500 de lei. Cu drept de recurs, în termen de 15 zile de la comunicare''.Asta inseamna ca nu imi va restituii banii firma respectiva?La ce instanta depun recursul?Curtea de apel?Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Suciu Camelia , Consilier juridic 00:10, 13 Iunie 2012
cererea de recurs se depune la instanta care a dat sentinta, urmand ca apoi sa se trimita dosarul la instanta competenta.
multumesc,si sentinta pronuntata?este in defavoarea mea,nu?
In Monitorul Oficial al Romaniei, partea I, nr. 562 din 25 iulie 2008 a fost publicata Decizia Curtii Constitutionale nr. 737/2008 referitoare la exceptia de neconstitutionalitate a prevederilor art. 302 din Codul de procedura civila.

Textul legal care a facut obiectul exceptiei de neconstitutionalitate este urmatorul (art. 302 C.pr.civ.): "Recursul se depune la instanta a carei hotarare se ataca, sub sanctiunea nulitatii."

Curtea a admis exceptia si a constatat ca dispozitiile art. 302 C.pr.civ. sunt neconstitutionale in partea care prevede "sub sanctiunea nulitatii".

Asadar, recursul se poate depune fie la instanta a carei hotarare se ataca cu recurs , fie direct la instanta de recurs..

am inteles cu recursul,sunt 2 intrebari,asta fiind doar una dintre ele.Sentinta necesita recurs?este in defavoarea mea,clar.
''Respinge excepţia lipsei calităţii procesuale pasive a pârâtei SC.... SRL." - asta inseamna de persoana chemata in judecata avea calitate procesuala pasiva si litigiul a fost corect indreptat impotriva acestei firme

Admite, în parte, cererea precizată - din sumele solicitate de catre dvs s-a admis doar o parte si nu intreaga valoarea

Anulează nota de constatare nr. ....... Respinge cererea de obligare a pârâtei SC ..... SRL la plata sumei de 500 de lei - este continuarea frazei de mai sus. s-a admis partial in sensul ca din sumele solicitate s-a respins doar cei 500 ron (nu inteleg ce reprezinta). pe cale de consecinta, din valoarea totala ceruta ati pierdut doar 500 ron.

in limita celor precizate anterior, sentinta este in favoarea dvs.

Alte discuții în legătură

Cale de atac impotriva unei hotarari judecatoresti pronuntata de judecatorie, obiect: pretentii cioareccarmenmariana cioareccarmenmariana Care sunt căile de atac ale debitorului la o hotărâre în pretenţii dată de prima instanţă)judecătorie) ? (vezi toată discuția)
Competenta materiala badila steluta badila steluta daca un proces se judeca la tribunal in prima instanta recursul unde se depune? va multumesc (vezi toată discuția)
Exceptii din recurs ioanandrei ioanandrei daca intr-un DOSAR in RECURS , dosar care a parcurs FOND SI APEL ( faze procesuale in care a cistigat PARATUL DIN RECURS ) s-a cerut INSTANTEI de RECURS de ... (vezi toată discuția)