Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... grupe de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

grupe de munca

Mama a lucrat 35 de ani ca laborant panificatie. La inscrierea in grupa a 2-a de munca nu a fost inclusa pe lista desi inginerii si alte categorii au fost. Acum ar dori sa iasa la pensie iar grupa ar ajuta-o sa iasa de drept. Cei de la fabrica spun ca nu tine de ei. Ce se poate face sa se remedieze aceasta greseala?
Cererile prin care persoanele interesate solicită eliberarea adeverinţelor prin care se atestă faptul că în anumite perioade anterioare datei de 1 aprilie 2001 şi–au desfăşurat activitatea în locuri de muncă încadrate în grupele I şi/sau a II–a de muncă se depun la angajatori sau la deţinătorii arhivelor acestora, după caz.

Trebuie sa depuna o cerere, in acest sens, la angajator... acesta este in masura sa elibereze o astfel de adeverinta.
Problema este ca atunci cind s-au facut incadrarile in grupe de munca s-au omis a se include pe liste si laborantele desi au dreptul. Conducerea actuala spune ca e vina conducerii de atunci ca nu au fost incluse si ele. Cum se poate acum face aceasta includere??
Daca la acea vreme nu au fost incluse, asta inseamna ca pentru acesti salariati nu s-a platit contributia la CAS corespunzatoare. Acum nu se mai poate face nimic! Practic, mama dvs. a lucrat incadrata fiind la conditii normale - gr. a III-a de munca.
Puteti sa va adresati Ministerului Muncii
S-a facut scrisoare la Ministerul Muncii care a trimis-o la Casa Nationala de Pensii si care a spus ca e de competenta unitatii. Intrebare. Se poate da fabrica in judecata ca a omis includerea acestor persoane si sa-i oblioge instanta sa plateasca CAS-ul din urma???