Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Recuperare taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Recuperare taxa auto

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea problema.
Am auzit de la un prieten ca este posibil sa recuperez tax
a auto care a fost platita in 2007.
Cine imi poate oferi un sfat in acest sens.
Este vorba despre un Peugeot Partner.
Data primei inmatriculari in Belgia 29/04/2003 deacolo a cumparat tatal meu masina.
Data inmatriculari in Romania a fost in 12.04.2007.
Categoria vehiculului:Vehicul cu multiple utilizari. (AF)
Capacitate cilindrica:1.868 cm3
Putere:51 KW
Emisie de CO2 152g/km
Categorie de mediu Euro3.
-----------------------------------------------
Taxa de poluare pentru autovehicule,in suma de 3852
la stabilirea taxei s-au avut in veredere urmatoarele:
A=Valoarea combinata a emisiilor de co2 181g/km
B=taxa specifica exprimata in euro/1 gram co2(col 3 din anexa1) : 2
C=cilindree(cap cilindrica):1868
D=taxa specifica pe cilindree,prevazuta in col 3 din anexa 2: 1,3
E=cota reducere a taxei prevazuta in col 2 din anexa 4: 43%
Suma de plata 3852 LEI.

Ce sanse am sa recuperezi din bani?

Multumesc,

Cu stima si respect Alic Amadeus
Problema e ca v-ati trezit cam tarziu, dreptul dvs. de a formula o actiune in vederea recuperarii taxei s-a prescris ( au trecut mai mult de trei ani de la data platii).:(
a auto care a fost platita in 2007.

In raport de data platii ,a intervenit termenul general de prescriptie in interiorul caruia creditorul putea desfasura activitati pntru recuperarea datoriei, de 3 ani,prevazut de decretul nr 167/1958
colegii care au postat mai sus se inseala
termenul de prescriptie este de 5 ani calculati cu data de 1 ianuarie a anului urmator platii
Sa zicem ca ati achita la 1 mai 2007 , atunci prescriptia fiscala intervine la data de 1 ianuarie 2013, am multe actiuni admise fara ca macar sa se fi invocat vreodata faptul ca plata a fost facuta in 2007, nici de partea adversa nici de instata din oficiu
Buna ziua.Am si eu de inmatriculat o masina dar taxa auto este de 3000 de euro.As vrea sa o inmatriculez si apoi sa ii dau in judecata.Am auzit si de varianta cu datul in judecata fara plata taxei auto.Ce sfat imi dati il legatura cu cele 2 variante si ce sanse de castig am?sunt din barlad si daca cineva imi poate recomanda un avocat bun va rog sa-mi lasati un mesaj.
Salut,

In 12.04.2007 a fost inmatriculata masina ,asta inseamna ca as avea posibilitatea sa incerc cel putin.Eu stiu la fel ca se prescrie dupa 5 ani de zile.
Faza este ca femeile de la finante au tot spus ca nu am nici o sansa pt ca dupa noua taxa o sa platesc ceva in plus.Asta am avut in minte pana mi-am dat seama ca ma mint in fata,sau cel putin ca sunt total incopetente si primesc salar pt ca stau la birou.
Am sa incerc sa inaintez cat de repede si va scriu ce am reusit.

Va multumesc,