avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 490 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... refuzul angajatorului de a primi concediul medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

refuzul angajatorului de a primi concediul medical

Buna ziua,
As dori sa stiu cum trebuie procedat in urmatoarea situatie:
M-am prezentat cu concediul medical, inainte de data de 5 a lunii urmatoare celei in care mi s-a acordat, la sediul angajatorului si acesta a refuzat primirea lui.
Cum fac dovada ca am adus concediul medical in termenul legal si a fost refuzat?
Daca il trimit prin posta cu confirmare, in mod sigur il voi primi inapoi.
Cum pot dovedi ca am trimis concediul prin posta? Angajatorul va spune ca nu a gasit niciun concediu in plic.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: del_gf , utilizator 07:45, 3 Iulie 2012
Trimiteti cu "nota de inventar" (cu valoare declarata) in care specificati ce acte contine plicul.
(CB seria, nr, data)
:luck:
La posta nu mi s-a spus de asa ceva! Am spus ce contine plicul, dar mi s-a spus ca nu exista nicio modalitate de a dovedi ce contine plicul. Ce mai pot face acum? Plicul se va intoarce dupa data de 5 a lunii acesteia si voi depasi termenul legal daca il voi trimite iarasi asa cum mi-ati indicat.
atasez la documente utile (in dreapta ecranului) NOTA DE INVENTAR.
puneti in plic si o adresa de inaintare in care sa mentionati refzul patronului de a primi acest CB (al compartimentului care a refuzat primirea lui)
Pe nota de inventar treceti ca si continut si "adresa privind refuz"
imediat

am atasat
un ex. al notei de inventar vizata de oficiu postal, va apartine
descarcati
trebuie sa apara imediat
Ultima modificare: Luni, 2 Iulie 2012
Herra_, utilizator
@ Herra_

Va cer scuze, dar nu am inteles.
Problema este ca eu am trimis deja plic cu confirmare de primire. Nu am stiut ca se poate trimite cu "nota de inventar".
Mai mult ca sigur, plicul se va intoarce. Daca il retrimit "cu nota de inventar", cum mi-ati explicat, nu va mai ajunge pana pe 5 iulie - termenul legal.
Ce mai pot face acum?
As putea trimite "cu nota de inventar" o copie dupa concediul medical?
(Originalul acum este pe drum).
Ultima modificare: Duminică, 8 Iulie 2012
Gabriela Pintea, Consilier juridic
OUG 158/2005

Art. 47. - (1) Constituie contravenţii faptele sãvârşite prin încãlcarea dispoziţiilor art. 6 alin. (3) şi (4).
(2) Constituie contravenţii urmãtoarele fapte, sãvârşite prin încãlcarea obligaţiilor prevãzute la art. 36 alin.(3):
a) refuzul nejustificat de platã a indemnizaţiilor;


Art. 36. - (1) Calculul şi plata indemnizaţiilor prevãzute de prezenta ordonanţã de urgenţã se fac pe baza certificatului de concediu medical eliberat în condiţiile legii, care constituie document justificativ pentru platã.
(2) Certificatul de concediu medical se prezintã plãtitorului pânã cel mai târziu la data de 5 a lunii urmãtoare celei pentru care a fost acordat concediul.
(3) Plata indemnizaţiilor se face lunar de cãtre:
a) angajator, cel mai târziu odatã cu lichidarea drepturilor salariale pe luna respectivã, pentru asiguraţii prevãzuţi la art. 1 alin. (1) lit. A şi B;
b) instituţia care administreazã bugetul asigurãrilor pentru şomaj, pânã la data de 10 a lunii urmãtoare celei pentru care s-a acordat concediul medical;
c) casa de asigurãri de sãnãtate, pânã la data de 10 a lunii urmãtoare celei pentru care s-a acordat concediul medical, pentru asiguraţii prevãzuţi la art. 1 alin. (2) şi pentru persoanele prevãzute la art. 23 alin. (2) şi la art.32.

Alte discuții în legătură

Inregistrare concediu de maternitate la angajator Olyahosu Olyahosu Buna ziua, Doresc sa stiu ce alte modalitati formale exista pentru inregistrarea concediului de maternitate: angajatorul a mentionat clar ca nu va ... (vezi toată discuția)
Refuz acceptare concediu medical pydy03 pydy03 Buna ziua. Din data de 2 martie am intrat in concediu medical eliberat de medicul de familie.Am avut doar 7 zile,dupa care a fost prelungit de catre medicul ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta: am o angajata ... ancabardan ancabardan Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta: am o angajata care nu a vrut sa primeasca niste documente trimise prin posta cu confirmare de primire. ... (vezi toată discuția)