Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspendare CIM denunt penal in perioada de suspendare ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspendare CIM denunt penal in perioada de suspendare pentru absente nemotivate?

Buna ziua. Avem o salariata care absenteaza nemotivat din data de 22.06.2012. In 27.06.2012 i-am trimis convocarea pentru cercetare disciplinara pentru data de 06.07.2012, primita de aceasta in data de 03.07.2012 (data confirmarii de primire).
Problema este urmatoarea: in 07.06.2012 s-a facut inventar la un magazin alimentar la care aceasta salariata era vanzatoare impreuna cu alte 5 persoane (gestiune colectiva) si s-a constatat o lipsa mare in gestiune. S-au luat note explicative de la salariate, au recunoscut lipsa, au intocmit angajamente de plata, etc., unele din ele au adus si banii, dar aceasta salariata nu a achitat integral suma pentru care si-a luat angajamentul ca o achita pana la data de 28.06.2012 si s-a formulat denunt penal si s-a depus la Parchet in 03.07.2012.
In perioada 01-07.06.2012 salariata este pontata, intre 08.06.-21.06.2012 si-a cerut 10 zile de concediu de odihna (s-a aprobat), iar din 22.06 absenteaza nemotivat. Contractul de munca este suspendat incepand cu data de 22.06.2012 cf. art.51 alin (2) Codul Muncii (absente nemotivate). Intrebarea este: la data de 03.07.2012, cand s-a depus denuntul penal la Parchet, ar trebui sa inceteze suspendarea contractului pentru nemotivate si sa se suspende contractul din initiativa angajatorului cf. art.52 alin.(1) lit. b) "angajatorul a formulat plângere penalã împotriva salariatului"? si pana se definitiveaza dosarul penal contractul va fi suspendat? Nu se poate desface contractul de munca pe art. 61 lit. a), dupa indeplinirea tuturor formalitatilor (se intocmeste proces verbal daca salariata nu se prezinta maine la convocare, se intocmeste decizia de desfacere disciplinara) fara sa se suspende pe art. 52 alin.1 lit.b)?
adela79, utilizator