Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediul prenatal si postnatal se plateste 85% din ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediul prenatal si postnatal se plateste 85% din salariul brut?

Buna ziua,

As vrea sa stiu daca concediul prenatal si postnatal se plateste 85% din salariul brut? Care este baza legala?

ex: daca salariul brut este de 2400 lei x 85% = 2040 lei...din acesta se mai opresc ceva dari catre stat sau atat se ia pe baza concediului prenatal?

E posibil daca esti in concediu prenatal sa iei mai mult decat salariul net incasat lunar? (ex: salariu net = 1676 lei)

Multumesc.

Ionica V.
Gasiti in OUG 158din 2005 si normele de aplicare ale acesteia, baza de calcul pentru concediu de maternitate. Baza de calcul o reprezinta media zilnica realizata in ultimele 6 luni anterioare lunii cand prezentati concediul medical , inmultita cu nr de zile lucratoare de concediu de maternitate ,inmultita cu 85% ..Pentru concediu de maternitate se plateste doar CAS prin aplicarea cotei de 10,5% la 741 lei, ce reprezinta 35% din salariu mediu brut pe economie care este 2117. Suma rezultata nu se impoziteaza.
vasileionica27 a scris:

Buna ziua,

ex: daca salariul brut este de 2400 lei x 85% = 2040 lei...din acesta se mai opresc ceva dari catre stat sau atat se ia pe baza concediului prenatal?

E posibil daca esti in concediu prenatal sa iei mai mult decat salariul net incasat lunar? (ex: salariu net = 1676 lei)

Multumesc.

Ionica V.

Pornind de la exemplul dvs. adica salariul brut lunar pe ultimile 6 luni 2400lei,considerand ca beneficiati de c.prenatal incepand cu 1 iulie,calculul corect este urmatorul:

Baza calcul 2400x6=14400lei

Media zilnica baza calcul 14400/126=114,28(126reprez.nr. de zile lucratoare din intervalul ianuarie-iunie)

Indemnizatie bruta cm iulie 114,28x22x85%=2137lei(unde 22 reprezinta nr.de zile lucratoare din iulie)

CAS 78lei (10,5%x741)

Indemnizatie neta cm luna iulie = indemnizatie bruta-CAS=2137-78=2059lei

Este posibil deci ca cuantumul indemnizatiei nete de cm sa fie mai mare decat salariul lunar net,pt. ca asa cum ati observat,din indemnizatia bruta nu se retine decat CAS si acesta nu prin aplicarea procentului la valoarea bruta a indemnizatiei.

Modalitatea de calcul este identica mai apoi pt. toate cm ,baza de calcul pastrandu-se cea initiala,ceea ce va diferi lunar va fi doar nr. de zile lucratoare cu care se multiplica media zilnica.
Buna ziua,

Multumesc pentru raspunsul dvs.....insa contabila mi-a spus ca suma care rezulta din concediu prenatal se impoziteaza? Asa este?

Astept raspunsul dvs.

Multumesc.
Indemnizatia de concediu de maternitate pre/post natal nu se impoziteaza!
Dupa cum v-am aratat,singura contributie care se retine din indemnizatia bruta calculata este CAS ul ,in procent de 10,5%din 741lei corespunzator nr. de zile de cm .
Buna ziua,

Va rog sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema.

Daca am un PFA, dar sunt si angajata cu carte de munca, pe perioada nedeterminata, pre natalul si post natalul in valoare de 85%, se calculeaza din total venituri, sau veniturile din PFA nu se iau in calcul acum si se iau doar la CIC?