Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... detinere canabis
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

detinere canabis

Buna ziua, as vrea si eu un sfat in legatura cu o problema pe care am patit-o acum cateva zile! M-au prins jandarmii p mine si inca 3 prieteni cu 0,5 grame de marijuana! Este o cantitate infima..dar jandarmii au facut p eroii si ne-au tinut toata noaptea punanadu-ne intrebari si purtandu-se ca si cand suntem cva infractori desi era prima abatere si nu am mai avut cazuri d genul! Intr-un final am recunoscut ca este a mea am si scris in declaratie chiar daca nu au gasit-o asupra mea ci p jos...iar dupa ne-au dus la DCCO unde domnul d acolo nu m-a crezut ca am primit-o din alt oras si m-a amenintat ca este d dosar penal si inchisoare daca nu dau ceva nume! Faza e ca nu am p cine sa dau deoarece eu nu am fost in oras in ultimul timp si nu am luat-o d acolo! Nu m-a tinut mult la DCCO si mi-a lasat numarul lui de telefon sa il sun daca vreau sa ii zic ceva...eu nu am c sa ii spun! Toata treaba a ramas in aer..si acum nu stiu c sa fac..c credeti ca se poate intampla la o cantitate asa mica? Eu nu ma ocup cu asa ceva deobicei..iar domnul d la DCCO a cam pus presiune p mine cu numarul lui de telefon si intrebarile si amenintarile de dosar penal! Un sfat va rog frumos! Multumesc
Sfatul cel mai potrivit pentru dvs . este sa va angajati cat mai repede avocat,deoarece fapta descrisa de dvs este o infractiune ce se pedepseste cu inchisoarea de la 3 la 15 ani.
Dosar penal aveti deja.
In rest lucrurile nu cred ca vor lua o intarsatura deosebit de grava in ceea ce va priveste.
De principiu, puteti spera la o amenda administrativa si sa scapati astfel de cazier.
Procurorul trebuie insa sa aiba convingerea ca va veti cuminti in viitor.
un lucru il subliniez : in ciuda filmelor tampite pe care le vedeti la televizor si in ciuda a ceea ce fac anumite pseudovedete cool, posesiunea de marijuana este interzisa si se pedepseste ! Jandarmii nu au facut pe eroii, ci au intervenit ca trebuia !

Mai mult, este foarte important pentru organele de cercetare penala nu sa va faca probleme Dvs ci sa vada de unde ati cumparat si foarte important : de la cine ! Acel cineva face trafic de droguri si credeti-ma, merita sa fie inchis !
BicovStefan a scris:

Sfatul cel mai potrivit pentru dvs . este sa va angajati cat mai repede avocat,deoarece fapta descrisa de dvs este o infractiune ce se pedepseste cu inchisoarea de la 3 la 15 ani.

Nu e chiar asa. Nu e vorba de droguri de mare risc sau de trafic de droguri.

În art. 4 se prevede: cultivarea, producerea, fabricarea, experimentarea, extragerea, prepararea, transformarea, cumpărarea sau deţinerea de droguri pentru consum propriu, fără drept, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 5 ani.

Dar in realitate 90% din cei prinsi cu canabis primesc maxim amenda administrativa si nu apare in cazier.
adica aveti 90 % sanse sa nu faceti 3 ani de inchisoare, conform postarii anterioare :)

Daca vreti sa va creasca si mai mult sansele, angajati un avocat care sa se uite in dosarul ala ! Parerea mea este ca, daca nu ati cooperat sa spuneti de unde ati avut drogurile, o sa va mai tina in sah un pic pana cand o sa se dea solutia de terminare a urmaririi penale