Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... crima
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

crima

cu cateva zile inainte de craciun un prieten de-al meu a fost ucist.se afla la un bar din localitate impreuna cu fratele si cumnatul sau,acestia2 au plecat spre casa si el a ramas.pe drum cei 2 sau intaknit cu o masina care venea cu luminimele de drum fratele acestuia ia facut semn sa schimbe luminile pt ca ii orbise cei din masina lau injurat.el a vazut ca a oprit masina la bar si sa intors inapoi.sau apucat la bataie si intre timp a iestit si decedatul di bar a incercat sa ii calmeze da nu a reusit.in masina erau 3.fratele acestuia a batut 2 si al 3 lea ascos cutitul el sa speriat si de frica ia dat un punm la doborat dar elsa ridicat si la taiat pe vali care de fapt nu avea nici o vina pt ca el vrusese sa ii desparta.a mai trait cateva oare dar a murit la spital dupa operatie.este posibil sa il scoata nebun pe criminal?cati ani de puscarie o sa primeasca?mi-as dorisa ia maxim dar nu prea cred ca la cum sunt legile la noi in romania....
Legile sunt clare si precise. Speta prezentata de dvs. este foarte neclara,cu o oarecare doza de subiectivism in ea. In acelas timp este o fapta foarte grava. Nu cred ca este bine sa-si exprime pe forum cineva parerea cu privire la acest aspect. Va dati seama cite pareri vor fi -ce face OTV- glumesc bineinteles. In asemenea inprejurari rolul unui avocat este benefic pentru ambele parti. De asemenea si participarea in cauza a altor persoane abilitate de lege pentru clarificarea tuturor inprejurarilor in care sa comis fapta. In final justitia va fi cea care va da verdictul.

Detectiv particular
Filip Stelian
laryysuk a scris:

el a vazut ca a oprit masina la bar si sa intors inapoi.sau apucat la bataie si intre timp a iestit si decedatul di bar a incercat sa ii calmeze da nu a reusit.

Nu prea am inteles multe din cele relatate aici, dar astept emisiunea de la OTV sa ma lamuresc cum s-au intamplat lucrurile. Parca vad si titlul: UN DECEDAT IESE DINTR-UN BAR SI ESTE OMORAT ! INCREDIBIL ! SENZATIONAL !

Oricum, respectivul intra la omor calificat - art. 175 lit. i C.P.
În această fază,e treaba organelor de urmărire penală.Soluţia finală ce se va da depinde,evident,de probele din dosarul care se instrumentează acum.Un "pronostic" juridic nu poate fi dat cu privire la cuantumul pedepsei pe care o va primi cel care a comis crima.Cel care cuantifică pedeapsa este judecătorul.El o va face pe baza probelor şi a legii penale incidente acestui caz.
laryysuk a scris:

cu cateva zile inainte de craciun un prieten de-al meu a fost ucist.se afla la un bar din localitate impreuna cu fratele si cumnatul sau,acestia2 au plecat spre casa si el a ramas.pe drum cei 2 sau intaknit cu o masina care venea cu luminimele de drum fratele acestuia ia facut semn sa schimbe luminile pt ca ii orbise cei din masina lau injurat.el a vazut ca a oprit masina la bar si sa intors inapoi.sau apucat la bataie si intre timp a iestit si decedatul di bar a incercat sa ii calmeze da nu a reusit.in masina erau 3.fratele acestuia a batut 2 si al 3 lea ascos cutitul el sa speriat si de frica ia dat un punm la doborat dar elsa ridicat si la taiat pe vali care de fapt nu avea nici o vina pt ca el vrusese sa ii desparta.a mai trait cateva oare dar a murit la spital dupa operatie.este posibil sa il scoata nebun pe criminal?cati ani de puscarie o sa primeasca?mi-as dorisa ia maxim dar nu prea cred ca la cum sunt legile la noi in romania....

Se dau pedepse mari pt omor.
Depinde de tot ceea ce se intampla la proces.Nu se poate sa estimam o pedeapsa fara sa cunoastem toata situatia de fapt si tot ceea ce se afla la dosar.Depinde foarte mult si de apararea avocatului.Instanta da pedeapsa dupa ce analizeaza tot ceea ce s-a intamplat.Nu exista un sablon anume cu privire la pedeapsa.

Daca criminalul este iresponsabil nu va face inchisoare dar e foarte greu in Romania sa se intample asa ceva.
CCA 70 % dintre cei condamnati pentru omor nu sunt chiar intregi la minte in sensul ca au probleme de sanatate mintala deosebit de grave.
INML-ul va putea efectua o expertiza medico-legala si instanta va avea in vedere acest act medico-legal.

avocat Claudiu Lascoschi
Interesant procentul de NEBUNIE al criminalilor. Va delasiti deja competentele si atributele:)