Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Am primit bani in contul meu bancar fara sa fac nici o ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Am primit bani in contul meu bancar fara sa fac nici o tranzactie

Buna ziua.
Am observat ca in contul meu bancar a aparut o suma nu foarte mica de dolari.
Nu trebuia sa primesc bani de la nimeni.
Probabil a fost greseala bancii sau eu stiu ce eroare.
Eu ma gandesc sa scot banii si sa inchid acel cont, nu consider ca ar fi problema mea ca cineva a gresit contul sau banca a avut vreo eroare.
In acest caz ce se poate intampla, chiar sunt foarte nedumerit.
Multumesc.
In cel mai rau caz, veti fi obligat sa ii dati inapoi. :)
Sau sa fiti urmarit penal...in rest nimic nu vi se poate intampla:)
Nu contest lucrul asta, dar m-am uitat la istoricul tranzactiilor si au fost livrati de o persoana fizica din strainatate.
ma gandesc ca nu am cerut bani nimanui, cel mai probabil cel care ia trimit a gresit contul sau a primit datele mele.
care este vina mea ?
intr-adevar suma este destul de mare dar nu am cerut nimanui aceasta suma pentru nimic.
nu stiu ce sa fac in continuare.....
Cel mai bine ar fi sa lasati banii in cont ca sa aveti de unde sa-i dati inapoi pentru ca mai devreme sau mai tarziu tot se va descoperi aceasta eroare. Si motivatia d-voastra nu va tine in fata niciunei instante.
Aveti obligatia sa reclamati bancii orice suma intrata in contul dvs. si care nu este justificata.Banca are date despre cel ce a virat banii si daca, in momentul in care aceasta persoana,societate, reclama bancii greseala facuta,aceasta ia masuri de returnare.
In plus se pedepseste penal folosirea bunului necuvenit. Nu am acum informatia corecta in ce priveste legislatia, dar ma informez si va voi spune.
Asteptati colegii avocati care va vor lamuri.