Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Efectuare preaviz minim obligatoriu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Efectuare preaviz minim obligatoriu

Care este perioada minima de preaviz la care poate fi obligat un salariat incadrat ca muncitor si care si-a depus demisia in baza art. 55 lit. b (acordul partilor)?

Demisia se poate da numai intemeiul art 81. Daca un contract inceteaza in temeiul art 55 lit.b, atunci acesta inceteaza cu acordul partilor si la data la care aceste parti, de comun acord, o stabilesc. Nu exista un termen minim sau maxim.
Rodica2011, utilizator
Art. 55 lit. b) din Codul muncii prevede incetarea c.i.m. prin acordul partilor, fara a fi necesar preavizul.
Daca v-ati dat demisia, ar trebui sa faceti un preaviz de 20 de zile.
Fiind un act unilateral, demisia poate fi acceptata si fara preaviz.
Nu scrie nicaieri in Codul Muncii sau in alta lege ca daca articolul de incetare este 55b nu se efectueaza preaviz. Spune doar la o data stabilita de comun acord, asta poate insemna fie dupa x zile, fie din clipa respectiva. Durata maxima aprevizului este de 20 de zile.
Angajatorul are dreptul de a renunta total sau partial la termenul de preaviz
Unde este prevazuta durata preavizului in cazul incetarii c.i.m. cu acordul partilor ?
freeelis a scris:

Unde este prevazuta durata preavizului in cazul incetarii c.i.m. cu acordul partilor ?

Este impropriu spus preaviz deoarece acest termen impune o obligatie stabilita prin lege uneia dintre parti.

Totusi, exista o similitudine datorita careia cineva neacomodat cu termenii juridici ar putea gresi.

In concluzie, daca un salariat vrea sa plece, cea mai usoara modalitate este sa intocmeasca o cerere in care specifica acest lucru. Cu acordul angajatorului, poate sa plece de a doua zi sau la o data pe care o stabilesc de comun acord (chiar si la o data ulterioara termenului maxim al preavizului stabilit prin Codul muncii).

Deci, un asa-zis preaviz se poate stabili in actul care stabileste acordul partilor privind incetarea raporturilor contractuale.
Iulian MANEA, Contabil