avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 247 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Alcool la volan , rog niste sfaturi!!!!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Alcool la volan , rog niste sfaturi!!!!

In primul rand multumesc din nou celor care ami vor raspunde si mie la urmatoarea intrebare, la sfarsitul lui septembrie trebuie sa plec in strainatate, si am un dosar de cercetare la parchetul sectorului 6 , cu probe de sange 0,70 respectiv 0,55 , s-a cerut un calcul retroactiv de politie care a venit ,,ca fiind in momentul opririi o alcoolemie teoretica in crestere de circa 0,75 respectiv 0,85.Am fost instiintat ca dosarul a fost trimis de catre organele de cercetare din cadrul politiei catre parchet,,cu prpunerea de scoatere de sub urmarire penala,, Mentionez ca dosarul este la parchet de o luna de zile .intrebarea esentiala este cat aproximativ v-a mai putea dura o solutie pentru a ridica permisul , si daca s-ar mai putea schimba ceva in acest dosar , ??:hammer::hammer::hammer::worthy::worthy::worthy: Multumesc tuturor care ami vor raspunde...
Si ce parere aveti voi ramane in sfera contraventionala ,vizavi de probele prezentate? sau risc vreo trimitere in instanta?? Multumesc
pai daca se da scoatere de sub urmarire penala, nu se trimite in instanta.
pai stiu si eu asta, doamne , intrebam ,,cunoscatorii,, daca la probele astea risc trimiterea in instantaDLD:D::D:D:D
E posibil sa iesiti cu bine si daca aveti peste limita legala asa cum ati aratat dvs.
Cat dureaza e greu de spus.
Daca va grabiti ar fi recomandabil sa va angajati un avocat care sa tatoneze putin si sa incerce sa urgenteze.
La procurori nu le plac deloc cei care au probleme cu alcolul la volan...si nu ar fi recomandabil sa mergeti singur pe la parchet...
aveti cazier?

daca nu aveti, e ok. nu cred ca o trimit in judecata.
Ultima modificare: Luni, 6 August 2012
Mihaela Enache, Avocat

Alte discuții în legătură

Conducere sub influenta bauturilor alcoolice danut6666 danut6666 In primul rand vrea sa multumesc celor care ami vor raspunde si mie la o intrebare lagat de un eveniment rutier, Am mai vazut cateva persoane pe forum in ... (vezi toată discuția)
Perioada solutionare dosar penal alcool la volan cristian12345 cristian12345 Buna ziua , acum ceva timp mai exact acum aproximativ 1 saptamana dosarul meu de cercetare pentru conducere sub influenta baututrilor alcoolice a plecat la ... (vezi toată discuția)
Cuantum alcoolemie si consecintele acesteia denisa_andreea denisa_andreea Intrebare celor care ma vor ajuta si pe mine cu urmatoarea intrebare .Acum o luna si 3 saptamani , un echipaj al politiei rutiere la oprit pe fratele meu , ... (vezi toată discuția)