Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Probleme cu Banca de asigurari
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Probleme cu Banca de asigurari

Buna Ziua,
Spuneti-mi va rog, am vreo sansa in instanta impotriva celor de la ING Fond de pensii?
Eu am facut un contract cu ei in anul 2006 pe o prima lunara de 80 lei. Acum, dupa 2 ani in capat(deoarece asa mi-au spus, ca mai repede nu se poate), le-am cerut sa reziliem contractul. Suma pe care o voi primi , mi-au spus ca este in valoare de 751.04 lei. Eu in doi ani am depus: 80 x 12 =960 (primul an) si 85 x 12 = 1020 (al doilea an) - total =1980 lei.
Ce pot face in acest caz?
Trebuie vazut contractul pe care l-ati semnta, in ce conditii este posibila terminarea anticipata?
Prea putine informatii dati.
In anul 2006 cu siguranta era vorba de pensii facultative, deoarece perioada de aderare la fondurile de pensii obligatorii a inceput mult mai tarziu. O sa va citez din legea 204/2006 privind pensiile facultative:

Art. 93 - (1) Activul personal este folosit numai pentru obţinerea unei pensii facultative.
(2) Dreptul la pensia facultativă se deschide, la cererea participantului, cu îndeplinirea următoarelor condiţii cumulative:
a) participantul a împlinit vârsta de 60 de ani;
b) au fost plătite minimum 90 de contribuţii lunare;
c) activul personal este cel puţin egal cu suma necesară obţinerii pensiei facultative minime prevăzute prin normele adoptate de Comisie.

Daca nu indepliniti aceste conditii si doriti incetarea contractului, atunci suma pe care o primiti este determinata de prospectul schemei de pensii pe care l-ati acceptat prin aderarea la fond. Legea privind pensiile facultative nu prevede obligatia ca in cazul incetarii la cerere a contractului sa primiti macar suma contributiilor, asa incat e foarte posibil sa nu fie vorba de nicio teapa.

@Aloha: in cazul pensiilor private si facultative nu se semneaza "contract" ci act individual de aderare care conduce la dobandirea calitatii de asociat in societatea civila ce reprezinta fondul de pensii. Actul individual de aderare este cvasi-tipizat, prevazut in anexa la norma CSSPP 12/2006: [ link extern ]
ContSters20980, utilizator
Revin cu urmatoarele:
- este o pensie facultativa privata
- in contract scrie la incetatea unilaterala asa: In cazul in care cererea de rascumparare totala a Contractului intervine dupa primii doi ani de asigurare achitati integral, dar inainte de expirarea perioadei initiale de plata a primelor, Contractantul asigurarii are dreptul sa primeasca valoarea de rascumparare egala cu valoarea uniturilor de investitii plus valoarea uniturilor de acumulare si initiale ramase in cont dupa deducerea taxei de rascumparare si a debitului acumulat, calculate la data efectiva incetarii contractului.
bcfbmv a scris:
- in contract scrie la incetatea unilaterala asa: In cazul in care cererea de rascumparare totala a Contractului intervine dupa primii doi ani de asigurare achitati integral, dar inainte de expirarea perioadei initiale de plata a primelor, Contractantul asigurarii are dreptul sa primeasca valoarea de rascumparare egala cu valoarea uniturilor de investitii plus valoarea uniturilor de acumulare si initiale ramase in cont dupa deducerea taxei de rascumparare si a debitului acumulat, calculate la data efectiva incetarii contractului.

Deci de fapt nu e o pensie facultativa, ci o asigurare! Termenii folositi sunt specifici unui contract de asigurare, daca era pensie facultativa calitatea dvs ar fi fost de participant, nu de contractant al asigurarii, iar in cazul unei pensii private ati fi avut activ net personal si unitati de fond, nu de acumulare. Pana la urma ce ati contractat?
Cu adevarat pe contract scrie "Contract de asigurare Plan de pensie MERIT"