avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 252 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... dosar penal conducere cu exercitarea dreptului de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

dosar penal conducere cu exercitarea dreptului de conducere suspendat 195/2002

Starea de fapt
In data de 22.07.2012,la un control am fost amendat pentru lipsa centurii de siguranta...resp 2 puncte de penalizare.In data de 09.09.2012.....agentul constatator mi-a intocmit dosar penal pe motiv ca am circulat pe data de 22.07.2012,cu exercitarea dreptului de a conduce auto suspendat.
Va intreb respectuos daca e respectat procedura privind constatarea.....

Cel mai recent răspuns: janos_robert , utilizator 21:31, 23 Septembrie 2012
pai ati avut vreodata dreptul de a conduce auto suspendat?
da cu aceasta ocazie
insa nu am intrat in posesia comunicarii dispozitiei de suspendare ulterior am aflat ca aveam permisul suspendat din 21 07 2012
informatiile sunt contradictorii!

permis suspendat din 21/07/2012 despre care nu stiati??
pe 22/07/2012 amenda ptr lipsa centura.
pe 09/09/2012 dosar penal ptr conducere cu permis suspendat in 22/07/2012.

nu ne-ati lamurit ce s-a intamplat in 21/07/2012 de v-a fost suspendat permisul!
cel mai probabil ati primit o dovada inlocuitoare fara drept de conducere si ptr ca ati fost prins conducand in perioada de suspendare a fost intocmit dosar penal.
Am formulat in instanta plangere contraventionala ..care a fost respinsa.....anterior datei de 21.07.2012.......fiind plecat in afara ,nu am intrat in posesia comunicarii solutiei de respingere,de asemenea mi-i s-a comunicat dispozitia de suspendare care opera cu data de 21.07.2012,insa am intrat in posesia acestea doar in data de 26.07.2012,nestiind ca dreptul de conducere este suspendat...venind in tara m-am prezentat la institutia judecatoriei unde am atacat procesul verbal ...am solicitat copia solutiei si am formulat recurs impotriva solutiei de respingere.....motivand ca nu mi-i s-a comunicat sentinta judecatoriei.....am primit termen de recurs in noiembrie 2012........

Alte discuții în legătură

Conducere cu permisul suspendat roscadan roscadan Buna Seara: Am si eu o intrebare. Am avut un accident rutier in 2012 cu daune materiale, Politia din zona care la momentul acela nu a vrut sa vina la fata ... (vezi toată discuția)
Amenda rutiera pasager cu permis suspendat vasi_23 vasi_23 buna dimineata ! sunt in situatia unui fapt mai mult ca sigur deosebit In data de 6 februarie mi-a fost suspendat permisul de conducere pentru 30 de ... (vezi toată discuția)
Eu in uk, permisul romanesc suspendat in tara kartush1977 kartush1977 Salutare colegi...ma adresez celor care ma pot ajuta in urmatoarea problema...acum 3 ani am fost implicat intr-un accident fara vina mea dar din cauza politiei ... (vezi toată discuția)