Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... hartuirea morala la locul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

hartuirea morala la locul de munca

hartuirea morala la locul de munca a angajatului, care atrage dupa sine, \"vanarea\" greselilor acestuia soldandu-se cu referate dupa referate si note explicative peste note explicative, intr-ul final \"desfiintarea\" angajatului, prin demisia lui, prin schimbarea functiei...etc
ce te faci daca sefa ta este femeie si iti cere nota explicativa pt..., si dupa aceea semnezi si referat , si mai trece putin timp si vezi ca colegilor tai li se gasesc si lor greseli dar li se trece cu vederea, se sterge cu buretele? si mai trece o luna si povestea se repeta si ai iar un referat si iar dai o nota explicativa....

VA ESTE CUNOSCUT DRAGI ANGAJATI SI ANGAJATE?
ana30d, utilizator

Pe om daca il cauti de bune, bun il gasesti, daca il cauti de rele rau il gasesti.

Juridic prezentarea dvs. se incadreaza in abuz in functie si hartuire. Este o practica a tuturor sefilor incapabili care au "prietenari" subalternii profesionisti si harnici, carora le "freaca ridichea" nonstop si prieteni ageamii si "pupincuristi" asociati in "smenuri" si catarari rapide in functie.

Toata administratia de stat din Romania este sufocata si priponita in actiune de asemenea personaje grotesti care au istorie si care au radacini in alte structuri ale statului care ar trebui sa le mai taie nasul, dar mai ales in partidele politice.

Partidul unic a falimentat, traiasca democratia. Dar nu uitati ca:
1. cu partidul nostru in frunte vom avea victorii multe si
2. noi suntem legea
Legea nr.202/2002 prevede la art. 11:
Constituie discriminare bazata pe criteriul de sex orice comportament nedorit, definit drept hartuire sau hartuire sexuala, avand ca scop sau efect:
a) de a crea la locul de munca o atmosfera de intimidare, de ostilitate sau de descurajare pentru persoana afectata;
.....

Angajatii au dreptul ca, in cazul in care se considera discriminati pe baza criteriului de sex, sa formuleze sesizari/reclamatii catre angajator sau impotriva lui, daca acesta este direct implicat, si sa solicite sprijinul organizatiei sindicale sau al reprezentantilor salariatilor din unitate pentru rezolvarea situatiei la locul de munca.
In cazul in care aceasta sesizare/reclamatie nu a fost rezolvata la nivelul angajatorului prin mediere, persoana angajata care prezinta elemente de fapt ce conduc la prezumtia existentei unei discriminari directe sau indirecte bazate pe criteriul de sex in domeniul muncii, pe baza prevederilor prezentei legi, are dreptul atat sa sesizeze institutia competenta, cat si sa introduca cerere catre instanta judecatoreasca competenta in a carei circumscriptie teritoriala isi are domiciliul sau resedinta, respectiv la sectia/completul pentru conflicte de munca si drepturi de asigurari sociale din cadrul tribunalului sau, dupa caz, instanta de contencios administrativ, dar nu mai tarziu de un an de la data savarsirii faptei.

De asemenea, puteti sesiza Inspectia Muncii sau C.N.C.D, in acest sens.
Cornel Vasile, Consilier juridic
cum ai procedat....cunosc stilul...sunt cam in aceeasi situatie .... cum o scoatem la capat? EU SUNT TERMINATA.... parca ma mitraliaza zi de zi.... Pana acum am fost buna in toate locurile .... acum parca nu am facut nimic toata viata. Numai eu dau note explicative, raspunsuri la referate si raportari zilnice de activitate.... in rest toata lumea .... huzureste ... pleaca cand vrea vine cand vrea.... numai la mine se considera ca nu am facut mai nimic tota ziua....
Angajatii au dreptul ca, in cazul in care se considera discriminati pe baza criteriului de sex, sa formuleze sesizari/reclamatii catre angajator sau impotriva lui, daca acesta este direct implicat, si sa solicite sprijinul organizatiei sindicale sau al reprezentantilor salariatilor din unitate pentru rezolvarea situatiei la locul de munca.

In cazul in care aceasta sesizare/reclamatie nu a fost rezolvata la nivelul angajatorului prin mediere, persoana angajata care prezinta elemente de fapt ce conduc la prezumtia existentei unei discriminari directe sau indirecte bazate pe criteriul de sex in domeniul muncii, pe baza prevederilor prezentei legi, are dreptul atat sa sesizeze institutia competenta, cat si sa introduca cerere catre instanta judecatoreasca competenta in a carei circumscriptie teritoriala isi are domiciliul sau resedinta, respectiv la sectia/completul pentru conflicte de munca si drepturi de asigurari sociale din cadrul tribunalului sau, dupa caz, instanta de contencios administrativ, dar nu mai tarziu de un an de la data savarsirii faptei.

mi-am cautat aliati in alte persoane de la locul de munca, care au functii si cu care relationez extrem de bine si usor, fara nici o dificultate si carora le-am prezentat situatia, observand si ei la randul lor, ca ceea ce exista intre noi e cu totul si cu totul de alta natura, persoanla, si nu profesionala... IDEEA ESTE CA NU RENUNT, am scos si eu in evidenta in discutiile cu ei cum colegelor mele LI SE STERGE CU BURETELE greselile pe care ele le fac si mie nu. Am nervi de otel si pot sa merg mai departe chiar daca situatia este de tot c..., ideea e ca uneori mai cedez in hotararea pe care am luat-o si stau si ma gandesc daca se merita sa fiu " injectata" in fiecare zi cu rautati ieftine de 20 de bani...
ana30d, utilizator