Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Infiintare asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Infiintare asociatie de proprietari

Buna ziua,
Infiintam o asociatie de proprietari, iar neclaritatile pe care le avem sunt urmatoarele:
1.Pe C.F. colectiv din 14 apartamente lipsesc 4; la 2 dintre ele proprietarii stau in imobil si le putem scoate C.F. individual, dar la celelalte 2 nu se stie cine este proprietarul( sunt nelocuite). Pe constructorul care a ridicat cladirea nu il putem contacta-este persoana fizica si nu i se stie domiciliul actual.
Cum se face in acest caz- acordul de constituire al asociatiei de proprietari il semneaza cei 12( sunt peste 50%+1), iar in dreptul celor 2 apartamente nu se completeaza nimic( nume, cota parte, suprafata utila, act de proprietate, semnatura)?
2.Noi am scot C.F. colectiv integral-cladire+teren-era suficient sa soatem doar cladirea?

Aplicati dispozitiile art 4 si 6 din L nr 230/2007
Pentru proprietarii care nu au fost prezenti la adunarea generala de constituire asociatie de proprietari,urmeaza sa aplicati disp art 7 din L nr 230/2007
Multumesc pentru ajutor
In acordul de asociere trebuie sa treceti toate apartamentele pentru ca acolo trebuie sa scrieti suprafata si cota-parte a fiecaruia, indiferent ca il cunoasteti pe proprietar sau nu.
La nume lasati liber si completati numai suprafata si cota-parte indiviza, urmand ca ulterior sa completati si acele informatii care lipsesc.
Identic procedati si cu celelalte documente (statut, actul de asociere, PV de constituire a asociatiei).

@ynocentta
Va rog sa nu mai raspundeti pe teme pe care nu le stapaniti. Derutati oamenii!
Da, se pare ca e mai in regula asa. Multumesc
Revin-la apartamentele(2) care nu se regasesc in CF-ul colectiv si de ai caror proprietari nu putem da cum putem afla mp si cota parte?