avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 473 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... neplata concediului de odihna in invatamant
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

neplata concediului de odihna in invatamant


In anul scolar 2011-2012 am lucrat in invatamant fiind retribuita plata cu ora (sunt pensionata), decizia de numire pe acest post a fost de la data de 01.09.2011 -31.08.2012 . In baza ordinului ministrului invatmantului educatiei 5559/2011 modificat prin ordinul 5411/23.08.2012 este prevazut ca personalul didactic incadrat cu contract de munca pe durata determinata in regim de plata cu ora beneficiaza de concediu de odihna proportional cu timpul de lucru efectuat.
Am inaintat cerere catre directiune, dar refuza sa-mi plateasca concediul de odihna. Ce ar trebui sa fac pentru a intrat in posesia sumei aferente concediului?

Va multumesc anticipat!

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna cadre didactice denisa2011 denisa2011 Buna ziua, conform ordinului 5559/2011 privind concediul de odihna cadrele didactice din invatamantul preuniversitar (intra si gradinitele nu??) este de 62 de ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna alexandra910523 alexandra910523 M-am angajat in octombrie 2015 la o gradinita si concediul de odihna mi-a fost impus de angajator in perioada sarbatorilor de Craciun cand gradinita a fost ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna andreeat13 andreeat13 Buna ziua, as dori sa stiu daca lucrez cu jumatate de norma, in invatamant, ca personal didactic auxiliar si am peste 15 ani vechime in munca la cate zile de ... (vezi toată discuția)