Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Infiintare firma de contabilitate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Infiintare firma de contabilitate

Va rog sa-mi spuneti ce conditii trebuie sa indeplineasca o persoana care vrea sa-si deschida o firma de contabilitate?

Multumesc anticipat!
Trebuie sa fiti contabil autorizat.
Multumesc!
Sau expert contabil
sau poti sa te asociezi cu un expert contabil, expertul sa aiba 60% iar cealalta persoana 40%.
Puteti sa va infiintati firma de de servicii contabile (culegere date, contabilitate primara) fara a fi profesionist contabil.
In conditiile in care doriti sa executati si servicii profesionale , trebuie sa fiti profesionist contabil (contabil autorizat sau expert contabil) iar daca nu aveti aceste calificari, va puteti asocia cu un profesionist contabil care trebuie sa detina minim 51% din capitalul social.