Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Unde platesc taxa de timbru?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Unde platesc taxa de timbru?

Buna Ziua!

Societatea la care lucrez are sediul in Tusnad Bai, Jud Harghita. Avem un proces la Tribunalul Harghita la care trebuie sa achitam taxa judiciara de timbru.
Intrebarea me este, daca trebuie/pot sa platesc taxa de timbru la Tusnad Bai, sau pot sa o fac numai/si la resedinta de judet, Miercurea Ciuc? Asta in conditiile in care art 19 (2)din legea 146/1997 spune ca:
" (2) Persoanele juridice plătesc taxele judiciare de timbru în numerar sau prin virament, în contul bugetului de stat, la unitatea trezoreriei statului în raza căreia îşi au sediul fiscal"
Citez de pe site-ul oficial al Tribunalului Harghita :
,,Taxele judiciare de timbru se virează pe bază de ordin de plată pentru trezoreria statului (OPT) / se depun în numerar de către plătitorii în contul de venituri al bugetului de stat 20.07.01.03.” Taxe judiciare de timbru şi alte taxe de timbru “ deschis pe codul de identificare fiscală al Trezoreriei Statului 8609468.Plătitorii pot achita taxele judiciare de timbru atât la unităţile trezoreriei statului ale organelor fiscale în raza cărora aceştia sunt luaţi în evidenţa fiscală cât şi la unităţile trezoreriei statului în căror rază teritorială se află sediile instanţelor de judecată. "

Deci la OP, la beneficiar figureaza Ministerul Finantelor?
La beneficiar va figura ,,Bugetul Statului".
Intervin in acesat discutie pentru ca ma aflu in situatia in care reprezint un creditor din Italia intr-un dosar de insolventa de la Tribunalul Alba, iar eu am achitat taxa judiciara de timbru in Cluj, in contul Trezoreriei Statului, in Cluj am sediul profesional. tribunalul Alba m-a citat si imi spune ca trebuie sa achita taxa judiciara de timbru La Trezoreria din Alba Iulia.
Eu cred ca ei gresesc si eu pot plati la orice trezorerie din tara, nu?
Multumesc.
Intervin in acesat discutie pentru ca ma aflu in situatia in care reprezint un creditor din Italia intr-un dosar de insolventa de la Tribunalul Alba, iar eu am achitat taxa judiciara de timbru in Cluj, in contul Trezoreriei Statului, in Cluj am sediul profesional. tribunalul Alba m-a citat si imi spune ca trebuie sa achita taxa judiciara de timbru La Trezoreria din Alba Iulia.
Eu cred ca ei gresesc si eu pot plati la orice trezorerie din tara, nu?
Multumesc.