Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale asociat persoana juridica (fara personalitate ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

asociat persoana juridica (fara personalitate juridica) intr-un SRL

Este posibila dobandirea calitatii de asociat intr-o societate cu raspundere limitata, de catre o persoana juridice straina, constituita sub forma unei societati simple, fara personalitate juridica?
Multumesc.
Calitatea de asociat o poate avea o persoana fizica sau o persoana juridica conform art. 1 din Legea nr. 31/1990 a societatilor comerciale, republicata. Parerea mea este ca trebuie sa aiba personalitate juridica pentru a avea calitatea de asociat.
Fiti amabil cum vine asta: "de catre o persoana juridice straina, constituita sub forma unei societati simple, fara personalitate juridica? "
In legislatia romana cel putin, mai intalnim societati civile fara personalitate juridica, care nu pot avea calitatea de asociat persoana juridica.
Eu ma refer strict la intrebarea utilizatorului care intreaba daca o persoana juridica straina poate... dar nu are personalitate juridica. Ca atare, intrebarea mea legitima este: are sau nu are personalitate juridica, este sau nu este persoana juridica?
este o persoana juridica fara personalitate juridica