Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... recuperare taxa timbru judiciar incepind cu 1 oct 2012
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

recuperare taxa timbru judiciar incepind cu 1 oct 2012

se poate recupera taxa de timbru judiciar intr-o actiune de partaj succesoral dupa data de 1 oct 2012>?
Art. 63

(1) În cazul în care litigiul a fost soluţionat pe calea medierii, instanţa va pronunţa, la cererea părţilor, cu respectarea conditiilor legale, o hotărâre, dispoziţiile art. 432-434 din Codul de procedură civilă fiind aplicabile în mod corespunzător.
(2) Odată cu pronunţarea hotărârii, instanţa va dispune, la cererea părţii interesate, restituirea taxei judiciare de timbru, plătită pentru învestirea acesteia, cu excepţia cazurilor în care conflictul soluţionat pe calea medierii este legat de transferul dreptului de proprietate, constituirea altui drept real asupra unui bun imobil, partaje si cauze succesorale.”
(21) Instanţa de judecată nu va dispune restituirea taxei judiciare de timbru platita pentru investirea acesteia, în cazul în care conflictul solutionat este legat de o cauză succesorală pentru care nu s-a eliberat certificatul de moştenitor.
(3) Hotararea de expedient pronuntata conform prevederilor prezentei legi constituie titlu executoriu.
Mediator_Bacau a scris:

Art. 63

(2) Odată cu pronunţarea hotărârii, instanţa va dispune, la cererea părţii interesate, restituirea taxei judiciare de timbru, plătită pentru învestirea acesteia, cu excepţia cazurilor în care conflictul soluţionat pe calea medierii este legat de transferul dreptului de proprietate, constituirea altui drept real asupra unui bun imobil, partaje si cauze succesorale.”

Concluzia este ca nu se mai restituie taxa judiciara de timbru intr-o actiune de partaj succesoral, chiar si in cazul incheierii unui acord de mediere.
totusi practica pare a fi ca se restituie.
As dori sa se reia discutia: unii mediatori spun ca se restituie taxa de timbru, altii ca nu. Cum e pana la urma?
MariaBalasa a scris:

As dori sa se reia discutia: unii mediatori spun ca se restituie taxa de timbru, altii ca nu. Cum e pana la urma?

Tot pe acest site, s- a afirmat la un moment dat ca exista circa 200 de procese in Romania in care s- a restituit taxa de timbru dupa intrarea in vigoare a noului cod civil in 2011, de aceea insist:

www.avocatnet.ro/content/for...
Gabriela Pintea, Consilier juridic