Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... incredintare minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

incredintare minor

Dupa proces fiul meu a ramas la fosta concubina cu drept decustodie totala.numai ca deatunci aceasta pleaca de 2 ani cate 6 luni in strainatate si lasa copilul in grija bunicilor care nu mi dau voie sa l vad.as putea lua copilul ? Pot demonstra pt ca acolo are contract de munca.
Ca sa solutionati problema dvs., avand in vedere interesul superior al copilului, puteti depune o actiune in instanta, prin care solicitati custodia comuna a minorului. In actiune puteti cere un anume program de vizite, program de vacante, stabilirea domiciliului minorului, pe scurt un plan parental.In interesul minorului este ca el sa beneficieze de prezenta ambilor parinti, in vederea educarii si ingrijirii sale.
Chiar daca hotararea e definitiva si a trcut cam mult de atunci ? Chiar daca nu l am vaz de peste un an eu platesc pensie .pot lua copilul daca ea pleaca 6luni in fiecare an.
borfica, utilizator
Parintele interesat (adica dvs.) poate introduce o actiune de reinstaurare a autoritatii parentale comune, chiar daca exista o sentinta definitiva si irevocabila pe vechiul Cod Civil.

Art 512 din Noul Cod civil:
Redarea exerciţiului drepturilor părinteşti
(1) Instanţa redă părintelui exerciţiul drepturilor părinteşti, dacă au încetat împrejurările care au dus la decăderea din exerciţiul acestora şi dacă părintele nu mai pune în pericol viaţa, sănătatea şi dezvoltarea copilului.
(2) Până la soluţionarea cererii, instanţa poate îngădui părintelui să aibă legături personale cu copilul, dacă aceasta este în interesul superior al copilului.

A fost doar marturia uneia ca nu s in stare sa mi cresc copilul si ca nu I am dat nimic ceea ce nu e adevarat .nu am facut nimic din cele prevazute in acest art. 512
borfica, utilizator
Cel mai simplu obțineți un program de vizitare stabilit de instanță și care nu mai poate fi contestat de către bunici.