avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 754 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare imobil fara partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare imobil fara partaj

Buna ziua!

Am divortat in anul 1996, in urma casatoriei rezultand un copil, este in intretinerea mea.

Am construit o casa impreuna cu tatal copilului, casa e pe numele lui.

La momentul acela nu am facut partajul din lipsa de bani, poate sa vanda casa fara semnatura mea ?

Ce pot face pentru al impiedica sa vanda acel imobil?
Ma gandesc la binele copilului meu!

Va multumesc!

Casa a fost construita in timpul casatoriei.

Pe timpul casatoriei noi am luat terenul de la cineva iar parintii fostului sot le-a dat alt teren la schimb.
Ultima modificare: Vineri, 2 Noiembrie 2012
florina123, utilizator
Cel mai recent răspuns: florina123 , utilizator 10:38, 5 Noiembrie 2012
Casa a fost construita in timpul casatoriei?
Cine este proprietarul terenului de sub casa si de cand?
Casa a fost construita in timpul casatoriei prin anul 1992-1993.

Pe timpul casatoriei noi am luat terenul de la cineva iar parintii fostului sot le-a dat alt teren la schimb.

Scuze, nu prea stiu sa scriu pe forum
Doamna, nu e nici o problema ca nu aveti experienta "pe forum", insa ca sa va putem raspunde trebuie sa ne dati detalii clare.
Din rapunsul dvs. "noi am luat tereul de la cineva iar parinti le-a dat alt teren la schimb", eu n inteleg mai nimic.

Intrebarea mea este in continuare: Cine apare in actele terenului ca proprietar (numele).

Dar in actele casei cine apare ca proprietar?
Este casa numai e numele sotului? Daca de, care o fi explicatia?
Oare in actele casei, dupa numele sotului, mai scrie ceva (de genul "casatorit" / bun propriu / bun comun)?
Detaliati, concret, ce fel de acte detineti pentru casa si pentru teren si cine este proprietarul in acele acte, altfel nu puteti primi un raspuns la obiect.
Terenul este pe numele fostului sot cumparat in timpul casatoriei (dupa un an de casatorie).
Casa a fost construita impreuna tot in timpul casatoriei, este tot pe numele lui.
In anul 1991 ne-am casatorit- 1996 ne-am despartit.

Poate sa puna casa in vanzare fara acordul meu!

Nu am facut partaj pana acum crezand ca-i ramane copilului si din lipsa de bani.

Dar acum sta cu chirie cineva in casa noastra si imi este teama sa nu le faca act de vanzare-cumparare.

Alte discuții în legătură

Partaj...sau la mana destinului? suzy&anghel suzy&anghel Oare e bine sa solicit partajul cand sunt constienta ca eu nu am dovezi in legatura cu casa,cu planul,pentru ca actele sunt pe numele fostului cu toate ca ... (vezi toată discuția)
Act de vânzare cumpărare G Relu G Relu Buna seara, am o mica nelămurire. In vazarea unei locuințe ce este mai important, actul casei sau tiltul de proprietate? In cazul meu, casa este trecuta pe ... (vezi toată discuția)
Partaj calanceavasile calanceavasile Neam certat si ne am separat in fapt in 03 01 2003 dar am divortat legal in septembrie 2008 In 17 dec 2002 am optinut o autorizatie de ... (vezi toată discuția)