Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 cod caen consultanta marketing
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

cod caen consultanta marketing

Am o firma care are ca obiect secundar codul 7022 si un alt cod ca obiect principal. Contractele pe care le-am facut pina acum se refera la consultanta privind strategiile de marketing pentru dezvoltarea respectivelor firme. V-as ruga sa-mi spuneti daca e bine sau trebuie sa schimb ceva?
Pentru a putea desfasura activitati pe codul 7022 trebuie sa il aveti autorizat pentru desfasurare, nu este suficient sa fie numai inscris in actul constitutiv. Verificati daca codul 7022 este inscris in certificatul constatator de autorizare a obiectelor de activitate pe care le desfasurati (este certificatul tiparit pe o singura coala A4).
Va multumesc pentru raspuns. In actul constatator am codul 4619 intermedieri in comertul cu produse diverse, dar cum am spus am sus am facut studii de piata privind clienti, preturi sau produse.
Intermedieri este o activitate, consultanta si management este alta activitate. Daca nu aveti autorizat 7022 solicitati Registrului Comertului autorizarea acestei activitati prin depunerea declaratiei model 2 sau 3, dupa caz.
Daca aveti venituri realizate in urma unei activitati care nu este autorizata pentru desfasurare se considera venituri realizate ilicit si se confisca.
Va multumesc inca o data pentru raspuns. Pentru activitatea care o prestez si anume studii de piata privind eventuali clienti sau preturi sau alte produse care ar fi codul caen ?
Cel pe care vi l-a indicat Lucian Huzum: 7022 - Activitati de consultanta pentru afaceri si management.
Descrierea clasei este:
Aceasta clasa include acordarea de consultatii, indrumare si asistenta operationala pentru firma si alte organizatii pe probleme de management, cum ar fi: [...] obiective si strategii de marketing [...].