Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii modificari contributii feb 2009
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

modificari contributii feb 2009

Buna ziua,

Ne poate da cineva mai multe amanunte despre modificarile la contributii despre care se tot vorbeste in presa zilele acestea (feb 2009) ? O baza legala, daca se poate.
Multumesc.
Legea bugetului de stat.
Inca nu este adoptata Legea bugetului de stat pe anul 2009 ... aceste sunt doar propuneri facute in Legea bugetului de stat si in Legea bugetului asigurarilor sociale.
In cazul in care legea intra in vigoare, ne vor fi modificate salariile nete ? Vom primi mai putin ?
Sau in functie de faptul ca ne-am negociat brutul sau netul la angajare ?

Mi s-ar parea corect daca mi-am negociat netul, acesta sa imi ramana acelasi si sa mi se mareasca brutul daca se schimba ceva la contributii.
Sau gresesc ?

Multumesc mult.
Daca ati negociat netul, normal ar fi sa se mareasca brutul, pt.a primi acelasi salariu.
Contributiile de asigurari sociale pentru 2009 au fost publicate in Monitorul Oficial.
Legea nr. 19/2009 privind bugetul asigurarilor sociale de stat pe 2009 a fost publicata vineri, in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 122 din 27 februarie 2009. Tot vineri 27 februarie 2009, a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 121, si Legea nr. 18/2009 privind bugetului de stat pe anul 2009.
Legea bugetului asigurarilor sociale pe 2009 stabileste cotele de contributie ale angajatilor si ale angajatorilor, care se vor aplica incepand cu veniturile aferente lunii februarie, care au ca termen de calcul, declarare si plata data de 25 martie 2009.
Contributiile de asigurari sociale
In baza prevederilor Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii, pentru anul 2009, cotele de contributie de asigurari sociale vor fi:
a) 31,3% pentru conditii normale de munca, datorata de angajator si angajati, din care 10,5% datorata de angajati si 20,8% datorata de angajatori;
b) 36,3% pentru conditii deosebite de munca, datorata de angajator si angajati, din care 10,5% datorata de angajati si 25,8% datorata de angajatori;
c) 41,3% pentru conditii speciale de munca, datorata de angajator si angajati, din care 10,5% datorata de angajati, si 30,8% datorata de angajatori.
Contributiile la somaj, accidente de munca si la Fondul de garantare
Contributia datorata la bugetul asigurarilor de somaj va fi de 0,5%, atat in cazul angajatorilor, cat si in cazul angajatilor.
In plus, contributia datorata de angajator la Fondul de garantare pentru plata creantelor salariale va fi de 0,25%.
Cotele de contributii datorate de angajatori, in functie de clasa de risc, potrivit Legii nr. 346/2002 privind asigurarea pentru accidente de munca si boli profesionale, vor fi intre 0,15% si 0,85%, aplicate asupra sumei veniturilor brute realizate lunar.