Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Cum devin procuror criminalist?
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Cum devin procuror criminalist?

Buna seara,am 15 ani si as dori sa ma ajutati! Ce pasi si ce trebuie sa fac pe viitor sa devin procuror criminalist?De la cati ani pot sa merg sa vad procese?
bogdanbodea, utilizator
In primul rand trebuie sa inveti bine limba romana pentru ca este esential sa te poti exprima corect gramatical, deoarece o virgula pusa unde nu trebuie intr-o viitoare Ordonanta pe care o sa o dai, poate schimba viata unui invinuit.
Pana vei ajunge procuror, asa cum iti doresti, va trebui sa respecti normele de convietuire sociale, pentru a nu incalca legea.
Dupa terminarea liceului, vei da examen la o facultate de drept. Probabil ca subiectul lucrarii de diploma va fi legat de disciplina care iti place, adica criminologia.
Urmatorul pas va fi sa te angajazi ca si jurist intr-o institutie/firma sau sa dai examen de admitere in profesia de avocat, si daca iei examenul sa iti gasesti un "maestru" pe langa care sa faci practica ca si avocat stagiar, timp de 2 ani.
Dupa cei 2 ani de practica vei da examenul de definitivat, care nu este usor, deoarece trebuie sa cunosti bine teoria cat si sa ai cunostinte de practica judiciara.
....si uite asa, cativa ani buni de experienta, pana poti sa iti reprezinti clientii si la Curtea Suprema.

Dupa ce vei avea o vechime de cel putin cinci ani in specialitate juridica, vei sustine examenul de intrare in magistratura.

Legea privind statutul magistraţilor nr. 303/2004
Art. 13. - (1) Admiterea la Institutul Naţional al Magistraturii se face cu respectarea principiilor transparenţei şi egalităţii, exclusiv pe bază de concurs.
(2) La concursul pentru admiterea la Institutul Naţional al Magistraturii se poate înscrie persoana care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
a) are cetăţenia română, domiciliul în România şi capacitate deplină de exerciţiu;
b) este licenţiată în drept;
c) nu are antecedente penale, nu are cazier fiscal şi se bucură de o bună reputaţie;
d) cunoaşte limba română;
e) este aptă, din punct de vedere medical, pentru exercitarea funcţiei. Comisia medicală se numeşte prin ordin comun al ministrului justiţiei şi al ministrului sănătăţii.
In primul rand trebuie sa intelegi ca ce vezi tu in filme nu se intampla si in realitate.
Primul pas este BAC-ul. Apoi admiterea la facultatea de drept. Acolo te mai lamuresti tu ce trebuie sa faci..dar , cel putin deocamdata (cine stie ce se mai schimba in 7-8 ani pana termini tu facultatea), dupa facultatea de drept ai 2 variante:

1. dai examen la INM(nu-ti trebuie vechime ca avocat sau jurist). Urmeaza 2 ani de stagiatura in cadrul INM. Dupa examenul de definitivat esti numit procuror. Nu iti alegi sa fii procuror criminalist. Rezolvi cazurile pe care le primesti:furturi, omoruri, violuri..ce iti desemneaza prim-procurorul spre rezolvare.

2. varianta cu admiterea la magistratura despre care a vorbit deja doamna mediator. Aceasta presupune 5 ani vechime in alta meserie juridica (jurist, avocat).

Mai trebuie mentionat ca meseria de procuror criminalist e diferita de cea de criminalist. Criminalistul este subordonat procurorului si el este cel care aduna probele de la locul faptei (omor, furt, viol etc). Criminialistul este angajat M.A.I. si este absolvent al academiei de politie.

La procese poti sa asisti de la 16 ani. Munca in justitie presupune totusi mai mult decat ce se vede in sala de judecata. Pentru a intelege mai bine ce face un procuror poti incepe prin a cumpara un cod de procedura penala. O sa gasesti acolo mai multe detalii despre atributiile lui.
DahliaNoir, utilizator
bine,dar eu am spus procuror criminalist,nu avocat
In primul rand termina liceul. Apoi facultatea de drept.Acolo o sa te lamuresti exact cum sunt toate astea.
Esential e sa ai invedere ca termenii de criminalist, criminalitate, crime vin de la traducerea din engleza a lui "crime scene". Crime scene desemneaza locul faptei..fapta ce poate fi orice infractiune: furt, omor, inselaciune. Prin "crime" sau orice derivat nu se intelege exclusiv omoruri...(adica infractiunile prin care se atenteaza la viata persoanelor) ci absolut foate faptele incriminate de legea penala. Din pacate, jurnalisti dezinformati si filmele au lasat impresia ca procurorul criminalist e baiatul(fata ) ala (aia)de alearga dupa criminali in serie si cu inteligenta lui reuseste sa-i prinda pe nenorociti ca mai apoi sa-i fluture pletele in vant mai ceva ca steagul Americii si sa se uite din poze superiori si importanti. De fapt, in realitate, situatia e total diferita. Incepi mereu cu infractiuni mici si numai daca te dovedesti competent incepi sa primesti cazuri mai dificile. Lucrezi mult la birou intocmind tot felul de documente.
Cercetarile asupra modului in care s-au desfasurat infractiunile pentru a se stabili vinovatul se fac de procuror si organele de cercetare penala.
Tu poti sa te faci procuror sau lucrator specializat in Ministerul administratiei si Internelor.
Ti-am expus cele doua variante prin care se poate ajunge procuror mai sus. Procurorul e superiorul lucratorilor specializati MAI. Pentru a fi procuror treci prin facultatea de drept. Pentru a fi lucrator MAI trebuie sa termini Academia de Politie.

DahliaNoir a scris:

In primul rand termina liceul. Apoi facultatea de drept.Acolo o sa te lamuresti exact cum sunt toate astea.
Esential e sa ai invedere ca termenii de criminalist, criminalitate, crime vin de la traducerea din engleza a lui "crime scene". Crime scene desemneaza locul faptei..fapta ce poate fi orice infractiune: furt, omor, inselaciune. Prin "crime" sau orice derivat nu se intelege exclusiv omoruri...(adica infractiunile prin care se atenteaza la viata persoanelor) ci absolut foate faptele incriminate de legea penala. Din pacate, jurnalisti dezinformati si filmele au lasat impresia ca procurorul criminalist e baiatul(fata ) ala (aia)de alearga dupa criminali in serie si cu inteligenta lui reuseste sa-i prinda pe nenorociti ca mai apoi sa-i fluture pletele in vant mai ceva ca steagul Americii si sa se uite din poze superiori si importanti. De fapt, in realitate, situatia e total diferita. Incepi mereu cu infractiuni mici si numai daca te dovedesti competent incepi sa primesti cazuri mai dificile. Lucrezi mult la birou intocmind tot felul de documente.
Cercetarile asupra modului in care s-au desfasurat infractiunile pentru a se stabili vinovatul se fac de procuror si organele de cercetare penala.
Tu poti sa te faci procuror sau lucrator specializat in Ministerul administratiei si Internelor.
Ti-am expus cele doua variante prin care se poate ajunge procuror mai sus. Procurorul e superiorul lucratorilor specializati MAI. Pentru a fi procuror treci prin facultatea de drept. Pentru a fi lucrator MAI trebuie sa termini Academia de Politie.

deci nu ma lamuresti cum trebuie