avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii CAS ANGAJAT FEBRUARIE 2009
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

CAS ANGAJAT FEBRUARIE 2009

SE MODIFICA CONTRIBUTIA CAS ANGAJAT DE LA 9.5 LA 10.5 INCEPAND CU FEBRUARIE 2009?
Cel mai recent răspuns: marcela.daniela , utilizator 13:55, 22 Februarie 2009
Da
Buna, conform carui act normativ se modifica CAS-ul si CIAS de la 1 febr.2009?
marcela.daniela a scris:

Buna, conform carui act normativ se modifica CAS-ul si CIAS de la 1 febr.2009?


Pana in prezent nu exista niciun act normativ care sa prevada aceasta marire de la 1 februarie 2009, abia a fost votata Legea bugetului asigurarilor sociale de stat pe anul 2009 care prevede ca , cota contributiei individuale de asigurari sociale, datorata lunar de asigurati, va fi tot de 9,5%, ca si in anul 2008, indiferent de conditiile de munca.
Cotele de contributie care se vor aplica in baza legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, in anul 2009, sunt urmatoarele:
a) pentru conditii normale de munca 28%;
b) pentru conditii deosebite de munca 33%;
c) pentru conditii speciale de munca 38%.
Multumesc, asa stiu si eu, dar ... speculatiile. O alta intrebare: daca trebuie sa dai o prima in aceasta luna, cu ce procente calculezi ? Corect ar fi 18,5 si 9,5. Ce ai face tu pentru a scapa de recalculare?
As aplica procentele de 18,5% si 9,5% ...

Alte discuții în legătură

Cas zambi zambi CAS angajator cat se face din februarie 2009? (vezi toată discuția)
Modificari cu 01.01.2009 ContSters70070 ContSters70070 Salariul minim pe economie s-a majorat incepand cu 01.01.2009 la 600 lei. Stie cineva daca incepand cu 01.01.2009 se modifica ceva la contributii? Va ... (vezi toată discuția)
Contributia cas Andreea Calin Andreea Calin Buna ziua, Va rog sa imi spuneti daca stiti care este contributia pentru CAS pe care trebuie sa o plateasca o persoana fizica.De asemenea, as vrea sa stiu ... (vezi toată discuția)