Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii CAS ANGAJAT FEBRUARIE 2009
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

CAS ANGAJAT FEBRUARIE 2009

SE MODIFICA CONTRIBUTIA CAS ANGAJAT DE LA 9.5 LA 10.5 INCEPAND CU FEBRUARIE 2009?
Da
Buna, conform carui act normativ se modifica CAS-ul si CIAS de la 1 febr.2009?
marcela.daniela a scris:

Buna, conform carui act normativ se modifica CAS-ul si CIAS de la 1 febr.2009?

Pana in prezent nu exista niciun act normativ care sa prevada aceasta marire de la 1 februarie 2009, abia a fost votata Legea bugetului asigurarilor sociale de stat pe anul 2009 care prevede ca , cota contributiei individuale de asigurari sociale, datorata lunar de asigurati, va fi tot de 9,5%, ca si in anul 2008, indiferent de conditiile de munca.
Cotele de contributie care se vor aplica in baza legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, in anul 2009, sunt urmatoarele:
a) pentru conditii normale de munca 28%;
b) pentru conditii deosebite de munca 33%;
c) pentru conditii speciale de munca 38%.
Multumesc, asa stiu si eu, dar ... speculatiile. O alta intrebare: daca trebuie sa dai o prima in aceasta luna, cu ce procente calculezi ? Corect ar fi 18,5 si 9,5. Ce ai face tu pentru a scapa de recalculare?
As aplica procentele de 18,5% si 9,5% ...