Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Mediere recomandata de instanta - pasi de urmat
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Mediere recomandata de instanta - pasi de urmat

Societatea noastra s-a format prin divizare in urma procesului de privatizare . Astfel , s-a incheiat un protocol de divizare si doresc ca terenurile care sunt trecute in acest protocol sa le intabulez ca proprietatea societatii noastre . Instatnta ma trimite la mediere . Va rog ma puteti indruma care sunt pasii pentru a respecta aceasta procedura ? Dupa mediere cum se procedeaza pentru in instanta ?
Pai, in primul rand cautati un mediator, prezenfati speta acestuia cu documentele care sustin diferendul apoi acesta va convoca partile pentru realizarea procedurii.
La final rezultatul va fi consemnat intr-un proces verbal de mediere, care va fi depus in instanta la dosar
Pe pagina Consiliului de mediere, cmediere.ro, gasiti Tabloul mediatorilor autorizati, structurat pe judete, mediatori activi, suspendati, etc. va alegeti unul activ din localitatea care va convine, il sunati ca au si toate datele de contact si asta e !
ContSters259670, utilizator
Luoana Mihaela a scris:

Societatea noastra s-a format prin divizare in urma procesului de privatizare . Astfel , s-a incheiat un protocol de divizare si doresc ca terenurile care sunt trecute in acest protocol sa le intabulez ca proprietatea societatii noastre . Instatnta ma trimite la mediere . Va rog ma puteti indruma care sunt pasii pentru a respecta aceasta procedura ? Dupa mediere cum se procedeaza pentru in instanta ?

Pai primul pas ar fi sa contactati un mediator, iar restul o sa-l aflati de la el.
Dupa incheierea procedurii de mediere, in functie de rezultatul final, procedura este urmatoarea, se transmite acordul de mediere la instanta (in cazul in care partile ajung la un acord) si se da o hotarare conform cu acordul de mediere, sau se depune procesul verbal de esuare a medierii (in cazul in care partile nu ajung la un acord) si se continua procesul.
In momentul in care ati decis mediatorul pe care sa il contactati, veti incerca solutionarea pe calea medierii a conflictului. Retineti ca instanta va poate trimite deocamdata doar la informare, medierea nefiind obligatorie.

[Editat - Va rog nu postati link-uri care pot fi considerate reclama. Multumesc pentru intelegere]
Ceausescu Liliana - Birou de Mediator, Mediator
Luoana Mihaela a scris:

Instatnta ma trimite la mediere . Va rog ma puteti indruma care sunt pasii pentru a respecta aceasta procedura ? Dupa mediere cum se procedeaza pentru in instanta ?

Va rog sa specificati mai exact intentiile dumneavoastra pentru a primi un raspuns mai exact:

1. Doriti doar certificatul/procesul verbal de informare in vederea indeplinirii obligatiei de informare in privinta medierii, pentru a merge mai departe cu actiunea in instanta?

2. Doriti sa ajungeti la un acord prin mediere (deci sa parcurgeti efectiv procedura medierii), iar apoi sa il supuneti doar incuviintarii instantei, renuntand la actiunea inceputa?

Informarea obligatorie despre care, probabil, v-a vorbit judecatorul nu este acelasi lucru cu medierea.