Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere gemeni 2013 + stimulent insertie ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere gemeni 2013 + stimulent insertie pentru reintoarcere mai devreme de 1 an

Buna ziua,

In 2013 urmeaza sa nasc gemeni. Voi opta pentru varianta de concediu de crestere de 1 an si am 2 intrebari adresate celor ce considera ca ma pot ajuta:

1. Venitul meu din ultimele 12 luni inainte de nastere ma vor indreptati sa iau o indemnizatie de 3400 lei (maximul acordat prin lege). Pentru cel de-al doilea copil voi lua doar 600 lei?
Intreb acest lucru pentru ca am vazut decizia ICCJ nr. 26 /2011 a decis ca: indemnizatia lunara pentru cresterea copilului, prevazuta de OUG nr. 148/2005 sa se acorde pentru fiecare copil nascut dintr-o sarcina gemelara, de tripleti sau multipleti, in cuantum de:
• 800 lei pentru copiii nascuti in perioada 1 ianuarie 2006 – 31 decembrie 2006;
• 600 lei pentru copiii nascuti in perioada 1 ianuarie 2007 – 31 decembrie 2008;
600 lei sau, optional, 85% din media veniturilor pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 de lei pentru copiii nascuti in perioada 1 ianuarie 2009 – 17 iunie 2009.
Eu de aici intelegand ca pentru perioada aceea 1 ian 2009-17 iunie 2009 se puteau acorda 4000 (daca se incadrau conform veniturilor) * 2 = 8 000 lei pentru gemeni?

2. In momentul in care voi reveni la munca inainte de implinirea celor 12 luni, stimulentul de insertie va fi unul singur (500 lei) sau va fi dublu, pentru ca sunt doi copii? (1000 lei). Am scris sumele pentru ca este mai usor, stiu ca totul se rezuma la ace IR = 500 lei.

Va multumesc.
Art. 5 din OUG nr.111/2010:
Nivelul indemnizaţiilor lunare prevăzute la art. 2 alin. (2) şi (3) se majorează cu 1,2 ISR pentru fiecare copil născut dintr-o sarcină gemelară, de tripleţi sau multipleţi, începând cu al doilea copil provenit dintr-o astfel de naştere.

Astfel, pentru primul copil veti primi , de exemplu, 3400 lei si pentru cel de-al doilea 600 lei .

Multumesc pentru raspuns. Imi cer scuze pentru greselile de exprimare din primul mesaj, m-am grabit.

Da, am inteles ca este 3400 + 600. Ce nu pricep eu este de ce in decizia ICCJ nr. 26 /2011 scrie ca, (stiu ca nu mi se mai aplica mie) fiecare copil dintr-o sarcina multipla putea lua pana la 85% din venituri, dar nu mai mult de 4000 lei (cat era plafonul la acel moment).

Daca asta este cumva interpretarea corecta a acestei decizii, ma gandesc ca as avea o sansa pentru a obtine in instanta si pentru ce-l de-al doilea copil tot plafonul maxim 3400.

Stiu ca este o suma mare pentru realitatea din Romania dar si impozitele mele din ultimii 8-10 ani sunt foarte mari.
sacha2013, utilizator
Acei 4000 lei de care pomeniti se refera la plafonul maxim al indemnizatie pentru CCC, nu la suma care se acorda pentru un copil din gemeni.
Decizia ICCJ este clara ... a statuat ca .. indemnizatia lunara pentru cresterea copilului prevazuta de art. 1 alin. (1) din ordonanta se acorda pentru fiecare copil nascut dintr-o sarcina gemelara, de tripleti sau multipleti, in cuantum de ...

Prin urmare, se refera la indemnizatia lunara care se acorda pentru fiecare copil nascut dintr-o sarcina multipla ...
Multumesc frumos pentru raspunsuri.

Tocmai din aceasta cauza intrebam, caci si mie mi se pare ca acea decizie statueaza ca fiecare copil nascut dintr-o sarcina gemelara are dreptul la "600 lei sau, optional, 85% din media veniturilor pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 de lei pentru copiii nascuti in perioada 1 ianuarie 2009 – 17 iunie 2009." adica daca sunt 2 copii = 4000 * 2 (FIECARE copil nascut dintr-o sarcina...).

Presupun ca interpretarea finala o vor avea judecatorii.

In ceea ce priveste stimulentul de reinsertie nu inteleg din textul legii care se aplica acum daca este 500 sau 500 * numarul de copii rezultati din sarcina.