Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Declaratia 205 - noua forma a aparut!
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Declaratia 205 - noua forma a aparut!

Pentru administratori

A aparut noua forma a declaratiei 205 unde se descriu si centralizeaza toate formele de contracte.
(Nu se mai depun fisele fiscale pentru CIM si contracte de mandat, ci aceasta declaratie)

[ link extern ]

Descarcati-va si Anexa de documentare unde aveti ghidul de completare!
Multumim @elga50.
De cand asteptam noi sa mai lucram pentru ANAF!
Adam Grecu, utilizator
Mda :)

Eu am completat aceasta declaratie si va dau un sfat:
- nu folositi calculul automat al impozitului deoarece mai mult ca sigur va va da alta suma calculata pe o cifra totala decat ne da noua adunand impozitele platite luna de luna tot anul 2012.
E mai bine sa faceti aceste adunari si sa scrieti totalurile dv. care corespund cu ceea ce ati declarat in D.112 luna de luna.

Asta se intampla din cauza zecimalelor care nu se iau in calcul in decl.112 si nici la plata, in schimb, daca declaram totalul, acesta include si zecimalele adunate sau scazute......
Buna ziua, si ,, La multi ani " cu sanatate tuturor!
Va rog spuneti-mi: daca in asociatia unde sunt angajata tot personalul are conventii civile, ne inscriem in categoria celor cu C.I.M. sau cu contract de mandat, sau nu are importanta? Oricum am realizat un venit pe care trebuie sa-l raportam, nu-i asa?
Cu respect, Cornelusha.
In D.205 se declara si conventiile civile in tabelul IV.
Daca nu aveti CIM....asta e, nu aveti ce declara.
Veniturile (impozitele) din contractele de mandat sunt asimilate celor provenite din salarii (CIM) si se inscriu in tabelul V.
buna ziua. ca si presedinte la asociatie de proprietari remunerat pe baza de contract de mandat, ce declaratii trebuie sa depun? eu personal. multumesc

inteleg ca declaratia 205 se depunde de toate asociatiile care au CIM si contracte de mandat?