Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa auto

Buna ziua! Am platit in dec 2008 o taxa de prima inmatricularein valoare de 1912 lei pt o masina din 1999 cu motor de 1800cm...as vrea sa stiu daca mai am ceva de recuperat de la finante!multumesc!
Mergeti la administratia financiara unde ati achitat, cu actele in original si copie ale masinii, veti completa un formular tip, iar in 45 zile veti primii raspunsul, daca aveti de luat.
Acte necesare: cartea de inregistrare a masinii, buletin si talon.
multumesc...cum se calculeaza? as fi vrut sa stiu formula de calcul sa vad daca are rost sa ma agit:)
poate cineva sa imi raspunda?multumesc!
Aici gasiti formula de calcul

[ link extern ]
Categoria M1, M1G - Vehicul transport pasageri cu cel mult opt locuri pe scaunM2, M2G - Vehicul transport pasageri cu mai mult de opt locuri pe scaune si masa maxima sub 5 tM3, M3G - Vehicul transport pasageri cu mai mult de opt locuri pe scaune si o masa maxima peste 5 tN1, N1G - Vehicul pentru transportul de marfuri cu masa maxima sub 3,5 tN2, N2G - Vehicul pentru transportul de marfuri cu masa maxima peste 3,5 t dar care nu depaseste 12 tN3, N3G - Vehicul pentru transportul de marfuri cu masa maxima peste 12 t

Capacitate cilindrica (cmc)
Norma de poluare -Selecteaza -HibrideEuro 1 - E1Euro 2 - E2Euro 3 - E3Euro 4 - E4Euro 5 - E5Euro 6 - E6Euro I - R1Euro II - R2Euro III - R3Euro IV - R4Euro V - R5 sau RENon-euro E0 sau R0

Vechimea autovehiculului -Selecteazanou1 luna inclusiv1 luna - 3 luni inclusiv3 luni - 6 luni inclusiv6 luni - 9 luni inclusiv9 luni - 1 ani inclusiv1 an - 2 ani inclusiv2 ani - 3 ani inclusiv3 ani - 4 ani inclusiv4 ani - 5 ani inclusiv5 ani - 6 ani inclusiv6 ani - 7 ani inclusiv7 ani - 8 ani inclusiv8 ani - 9 ani inclusiv9 ani - 10 ani inclusiv10 ani - 11 ani inclusiv11 ani - 12 ani inclusiv12 ani - 13 ani inclusiv13 ani - 14 ani inclusiv>14 ani

Emisia de dioxid de carbon - grame CO2/km

Reducere taxa cu 25 % (pentru autovehicul motor Diesel prevazute din constructie cu filtru de particule)

Taxa poluare in Euro
Taxa poluare in Lei *