Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare asistenta medicala - cresa
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare asistenta medicala - cresa

Va prezint urmatoarea situatie :
Asistent medical, nascuta in 08.1953, lucreaza din 1972 in sistemul sanitar fara intreruperi .
In baza OUG 144/2008, varsta de pensionare pentru asistentii medicali este de 65 ani. Astazi, a fost chemata la serviciul personal, unde i s-a pus in vedere ca s-a implinit varsta de pensionare ( calculata dupa 263/2010 ) . Cei de la personal nu au vrut sa ia in calcul prevederile OUG 144/2008 pe motiv ca respectivul act normativ face referiri la vechea lege a pensionarii si nici nu se aplica si personalului contractual angajat de primarii ( desi persoana in cauza desfasoara activitatea de asistent medical la o cresa ) ci numai asistentilor medicali angajati in sistemul sanitar bugetat de Ministerul Sanatatii.
Cum o astfel de excludere nu am gasit in nici un act normativ, consider pensionarea impusa inainte de implinirea varstei de 65 ani drept un abuz.

Intrebarea mea este urmatoarea :

Prevederile OUG 144/2008, nefiind abrogate de nici un act normativ, pot fi aplicate diferentiat in functie de locul de munca al asistentului medical, sau sunt valabile pentru toti practicantii acestei profesii ? Exista o alta varianta de calcul a varstei de pensionare pentru cazul prezentat decat cea din OUG 144/2008?
Va multumesc!

BluePrint, utilizator