Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Pot da consultanta juridica pe pfa?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Pot da consultanta juridica pe pfa?

buna ziua. sunt absolventa a facultatii de drept, si am un pfa din martie 2012. As fi vrut sa stiu daca as putea incheia vreo forma de colaborare cu un srl caruia sa ii acord consultanta juridica.
Multumesc
Ce fel de PFA aveti? ... adica, in ce domeniu ?
Nu puteti.
Activitatile juridice se pot desfasura numai de anumite persoane autorizate ,cum sunt avocatii ,notarii ,executorii judecatoresti etc.
Nu veti putea acorda legal consultanta juridica pe PFA. Forma legala va fi aceea de inscriere in barou.
Consultanta juridica nu pot oferi decat avocatii, notarii sau executorii judecatoresti. De asemenea, mai poate oferi consultanta consilierul juridic numai angajatorului său in virtutea indeplinirii atributiilor sale de serviciu ca urmare a raportului contractual de munca pe care il are incheiat cu acesta.
Puteti sa va angajati la srl consilier juridic