Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... sediul asociatiei de proprietari...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

sediul asociatiei de proprietari...

buna seara...
va rog frumos daca se poate sa ma lamuriti intr-o problema...
daca pentru punctul de lucru al asociatiei de proprietari primesc o camera de la cineva intr-un spatiu comercial pe care nu mi se poate face nici un act-nici de proprietate dar nici de inchiriere- :( ...pot sa fac sediul social al AP cat si punctul de lucru pe un apart situat in blocul cu AP in baza contractului de proprietate pe respectivul apartament? :(

Avand in vedere ca in spatiul in care isi desfasoara ativitatea asociatia de proprietari ,legal se arhiveaza si se pastreaza documentele asociatiei de proprietari ,nu este de preferat ca acelasi spatiu sa fie utilizat si de catre terti -persoane fizice sau juridice
Ce intelegeti dvs prin sediu social si punct de lucru al asociatiei de proprietari?
In majoritatea asociatiilor de proprietari sediul administrativ este unic si este utilizat pentru arhivare documente asociatie ,sediu de colectare cote de intretinere lunara ,sediul pentru sedintele comitetului executiv
Odata spuneti de un spatiu comercial , pe urma de un apartament. Pentru ce doriti spatiul ?.
Cumva pentru declararea sediului social al asociatiei de proprietari nou infiintate ?.
va multumesc pentru raspunsuri...imi trebuie sediu cu adresa pt infiintarea unei noi asociatii...constructorul blocurilor...ca este vb de blocuri noi...are la parter mai multe spatii comerciale...goale de-ocamdata...in una din incaperi care e cu cheie doar la mine...nu are oricine acces acolo...ne lasa sa functionam o anumita perioada de timp ca si asociatie pana ce ne face un sediu fix in alt bloc,de aceea pentru a infiinta asociatia am nevoie de sediu in acte pana ce primim acel spatiu special pt asociatie si am in scara cu sediul provizoriu o cunostinta care vrea sa faca sediul asociatiei pe adresa lui pana primim noi sediul fix al asociatiei...SE POATE?
si in al doilea rand ...se poate numi un presedinte provizoriu pe o perioada determinata ...pt definitivarea actelor cu infiintarea? si intre timp sa se organizeze sedintele pt alegerea presedintelui si a cenzorului....
multumesc anticipat pt raspuns!
Nu se poate numi presedinte provizoriu.
Faceti lucrurile asa cum le cere HG 1588/2007 cu normele de aplicare a Legii 230/2007 de infiintare, organizare si functionare a asociatiilor de proprietari.

Adresa asociatiei trebuie sa fie la condominiul in discutie, Nu puneti numar de apartament, ci doar adresa blocului si eventual scara. La acea scara va montati o cutie postala pentru corespondenta asociatiei. Adresa asociatiei trebuie sa fie una cat mai putin modificabila in timp ca sa nu fiti nevoiti ca la orice modificare sa va duceti cu statutul si acordul de asociere la judecatorie pentru modificari ale adresei.

Unde va faceti sediul de incasari nu are legatura cu adresa asociatiei.
elga50, moderator
Nu se poate numi presedinte de asociatie de proprietari provizoriu
In cazuri speciale,cand presedintele in functie se afla in imposibilitate de a-si exercita atributiile,
acesta detine posibilitatea sa numeasca un vicepresedinte din membrii comitetului executiv
Nu este de preferat a infiinta si inregistra sediul social al asociatiei de proprietari in apartamentul unui proprietar,atat pentru indepartarea suspiciunilor si interpretarilor cat si datorita riscului asociatiei de proprietari de a opera modificari si documente aditionale