Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensia alimentara; stabilire paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensia alimentara; stabilire paternitate

buna ziua.
ce sanse de castig am daca dau in judecata pe fostul iubit ptr recunoasterea copilului si pensia alimentara.se poate sal oblige sa faca el testu adn?
nu de obicei proba adn cade in sarcina partii interesate.
Il actionati in instanta pt stabilirea paternitatii.
Dvs veti cere aceasta proba, dar nu are cum sa-l oblige sa faca testul. Aveti nevoie si de alte probe.. martori ai relatiei dintre dvs , inscrisuri ( poze, scrisori, e-mailuri etc).
da martori am ca a fost o relatie de 7ani.altfel cum pot dovedi sa cer pensia alimentara si tot ce ii se cuvine la copil in afara de adn.ca presupun ca ma ajunge foarte mult
Pentru admiterea actiunii trebuie sa dovediti ca au existat relatii intime in timpul conceptiei dintre pretinsul tata si dvs, precum si faptul ca din aceste relatii a rezultat copilul.
Dovada paternitatii se face prin orice mijloc de proba: martori, inscrisuri, marturii, prezumtii.
Testul e una din probe, nu e obligatoriu sa se faca, adica daca tatal nu vrea sa-l faca , nu inseamna ca nu va " deveni " tata daca aveti alte probe.
Daca il va face, il veti plati si veti recupera banii ca si cheltuiala cu judecata.
Tatal munceste ?
nu.nu munceste dar dovezi am poze martori.deci pot sa castig daca il dau in judecata